Bütün Irmaklar Denize Dökülüyorsa Deniz Neden Taşmıyor

Denizlerin taşmamasının nedeni buharlaşmadır. Bu olay genel itibariyle su döngüsü başlığı altında incelenir. Peki su döngüsü nedir onu belirtelim. Suyun yeryüzüyle atmosfer arasında sürekli hareket etmesi sonucunda oluşan döngüye "su döngüsü" denir. Yüzey ve yer altı suları, dünyadaki su döngüsünün önemli ögeleridir. Yüzey suları ırmaklar, göller, denizler, okyanuslar ve buzullardır. Yer altı sularıysa yağmur sularının yeryüzüne indikten sonra toprağın içinden süzülerek, su geçirmeyen bir tabakaya kadar ilerleyip orada birikmesi sonucunda oluşur.
0 Yorum Yap
Bütün ırmaklar, bütün akarsular yada kısacası tüm sular denize dökülüyor ve denizler taşmıyorsa bunun nedeni su döngüsüdür. Suyun yeryüzüyle atmosfer arasında sürekli hareket etmesi sonucunda oluşan döngüye "su döngüsü" denir. Yüzey ve yer altı suları, dünyadaki su döngüsünün önemli ögeleridir. Yüzey suları ırmaklar, göller, denizler, okyanuslar ve buzullardır. Yer altı sularıysa yağmur sularının yeryüzüne indikten sonra toprağın içinden süzülerek, su geçirmeyen bir tabakaya kadar ilerleyip orada birikmesi sonucunda oluşur.
0 Yorum Yap
Çünkü: Nehirlerden denize dökülen sular aslinda yine ayni denizin sularıdır. Bilindigi gibi nehirler yagmurlarla beslenir. Yagmurlar ise denizlerden ve diğer kaynaklardan buharlaşan su ile oluşur. Yani bir dongu var ortada bu döngü neticesinde denizlerdeki su buharlaşıp yagmur oluyor sonra ayni su yagmur ile birlikte nehirleri besliyor ve ayni denizlere geri donuyor.

Ortada taşmayi gerektirecek miktarda başka bir yerden gelen bir su yok yani. su ayni su.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar