Buz

Buz katı haldeki su tabiatta kar, dolu ve buzul şeklinde bulunur. Renksiz ve kristal hâldedir. Altıgen şeklindeki kristalleri, kar tânelerinde ve pencere camlarında donmuş hâlde çok güzel görünür.

BUZ (türkçe) anlamı

1. suyun donarak katı duruma gelmiş hali.çok soğuk bir etki uyandıran şey ya da kimseleri anlatmak için kullanılır.

BUZ (türkçe) ingilizcesi

1. [Bus upgrade zone]n. respectful kiss
2. formal kiss
3. kiss given in respect and reverence of someoneadj. glacialn. ice,

BUZ (türkçe) fransızcası

1. glace [la]
2. (yerde) verglas [le]

BUZ (türkçe) almancası

1. n. Eis
Buz katı haldeki su doğadaki kar, dolu ve buzul şeklinde bulunur. Renksiz ve kristal haldedir. Altıgen şeklindeki kristalleri, kar tanelerinde ve pencere camlarında donmuş halde çok güzel görünür.

Su, 0°C’de donduğunda hacmi takriben % 11 genleşir ve içinde bulunduğu kabı zorlar. Donan su borularının çatlaması bundandır. Donma, suyun yoğunluğunu azaltır, bu yüzden buzdağları suda yüzerler. Bütün cisimler, ısınınca hacimce genişler, soğuyunca küçülür. Fakat su, bu kâidenin dışındadır. Su iyice soğuyup donduğu zaman hacmi genişler. Yoğunluğu azalır. Bunun için buz, su üstünde yüzer. Eğer diğer maddeler gibi, hacmi küçülseydi yoğunluğu da artacağından, donan buz denizin dibine çökecekti. Böylece deniz dipleri buz yığını hâlini alacaktı ve deniz diplerinde hiç bir canlı yaşayamayacaktı. Bu hâl, bütün âlemi yaratan Allahü teâlânın kudret ve merhametinin açık işâretlerinden bir tânesidir.

Karayollarında donmanın önüne geçilmesinde ve buzun bol miktarda ticârî maksatlarla üretilmesinde, sudaki katkıların donma noktasını düşürmesi özelliğinden faydalanılır. Saf olmayan suyun donma noktasının düşük olmasından istifâde edilir. Meselâ deniz suyu -2, -7°C’de donar. Bu sebepten donması istenmeyen yollara tuz serpilerek donma derecesi düşürülür.

Buzdağı Buzul Buzul çağı

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Buz Dalgıcı

  Buz dalgıcı (Gavia immer), dalgıç kuşugiller (Gaviidae) familyasına ait bir kuş türü. Erişkinler, 122-152 santimetre kanat açıklığında ve 61-100 santimetre uzunluğunda olup, benzer Gavia adamsii den ufakça daha küçüktür.

  Buz Fırtınası

  Buz Fırtınası, (Orijinal adı: The Ice Storm) ABD'li yazar Rick Moody'nin 1994 tarihli romanı. Hood ve Williams ailelerinin 1973 yılında Connecticut'ta geçen hikâyelerini anlatır. Roman 1997'de yönetmen Ang Lee tarafından sinemaya uyarlandı.

  Buz Hokeyi

  Buz Hokeyi, buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar.

  Buz Pateni Pisti

  Buz pateni pisti ya da buz pisti, insanların kış sporları veya buz pateni yapabilmesi amacıyla, çeşitli kimyasallar kullanılarak dondurularak sertleştirilmiş bir alandır. Buz pateni eğlence amacıyla yapılmasının yanı sıra, aynı alanda buz hokeyi, sürat pateni, artistik patinaj ...

  Kuzey Buz Denizi

  Kuzey Buz Denizi Kuzey Kutbu ve Kutup dönencesi arasında, birkaç denizden meydana gelmiş, bir büyük denizdir. İçinde bulunan denizler, özellikle Beyaz Deniz, Barent Denizi, Kara Denizi, Beaufort Denizi, Grönland Denizi ve Bering Denizidir. Avrupa, Asya, Amerika’nın kuzey kıyıları ...

  Artistik Buz Pateni

  Artistik buz pateni bireysel, çift ya da grup olarak buz üstünde dönüş, atlayış, kaldırış, adım dizisi gibi hareketlerin yapıldığı bir olimpiyat sporudur. Yarışmalarda müzik eşliğinde, yapılacak dansın ya da gösterinin konusuna uygun kostümlerle gerçekleştirilir.

  Buz Devri (film)

  Buz Devri, yönetmenliğini Chris Wegde ve Carlos Saldanha'nın yaptığı, Blue Sky Stüdyoları, 2002 yılı yapımlı bir 3D animasyondur. Tahmini, 60.000.000 dolarlık bütçesine karşılık, 378.300.000 dolar gişe hasılatı yaparak, dünya listesinde 85. sıraya oturmuştur.

  Buz Devri 2

  Buz Devri 2, yönetmenliğini Carlos Saldanha'nın yaptığı, Blue Sky Stüdyoları,2006 yılı yapımlı bir animasyondur.

  Küçük Buz Çağı

  Küçük Buz Çağı, 15. yüzyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar süren görece serin iklim periyodudur. Bugünkü iklim tartışmalarında, kısa süreli iklimsel değişmelerin, doğal iklim farklılıklarına verdiği şekil konusunda klasik bir örnektir.

  Buz Dansı

  Buz Dansı Müzik eşliğinde buz zeminde yapılan figüratif buz pateni türü. 1952 yılında Dünya Buz Pateni Şampiyonası kapsamına alınmış fakat Kış Olimpiyatları içinde 1976 yılından beri yer almaktadır. Bu şampiyonalarda sporcular 3 değişik program sunmaktadırlar.

  Buz Otel

  Buz Otel, her yıl sonbaharda kar ve buz ile tesis edilen ve kışın turistik etkinliklere hizmet eden bir oteldir. İskandinavya (Danimarka, İsveç, Norveç) ve Kuzey Amerika'da (Alaska, Kanada) bulunur.