Cemre

Cemre Cemre ilkbahara doğru önce havada, sonra suda, nihâyet toprakta, yedişer gün arayla meydana gelen sıcaklık yükselişi. Yanmış kömür parçası, kor. Hacıların Mina denilen mevkide şeytan taşlaması. Eskiler, seneyi kış ve yaz günleri diye ikiye ayırmışlardır. Kış günlerine Kasım, yaz günlerine ise Hızır denirdi. Kasım günleri Milâdî 8 Kasımda girer ve 179 gün (Şubat’ın 29 çektiği sene-i kebise denilen artık senelerde 180 gün) sürer. Hızır gü

CEMRE (türkçe) anlamı

1. (C.: Cimâr) Şiddetli karanlık.
2. Ateşli kömür parçası
3. kor
4. İlkbaharda suya
5. yere
6. havaya düştüğü söylenen sıcaklık.
7. Hacıların Mina Vâdisinde şeytan taşlamaları.

CEMRE (türkçe) anlamı

(Arapça) Erkek ismi 1. Ateş. 2. Kor halinde ateş. 3. Şubat ayında azar azar artan sıcaklık. 4. Hacıların Mina'da şeytan taşlaması. Küçük taş parçası. Arafat'ta hacıların şeytan taşlamaları.

CEMRE (türkçe) anlamı

8. şubat ayında
9. önce havada
10. sonra suda ve en sonra toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.

CEMRE (türkçe) ingilizcesi

1. increase of warmth in February,

CEMRE (türkçe) almancası

1. glühende Asche
2. Wärmezunahme
Cemre ilkbahara doğru önce havada, sonra suda, nihâyet toprakta, yedişer gün arayla meydana gelen sıcaklık yükselişi. Yanmış kömür parçası, kor. Hacıların Mina denilen mevkide şeytan taşlaması.

Eskiler, seneyi kış ve yaz günleri diye ikiye ayırmışlardır. Kış günlerine Kasım, yaz günlerine ise Hızır denirdi. Kasım günleri Milâdî 8 Kasımda girer ve 179 gün (Şubat’ın 29 çektiği sene-i kebise denilen artık senelerde 180 gün) sürer. Hızır günleri de 6 Mayısta girer ve 186 gün sürer.

Cemrelerin düşüşü Kasım günlerinde olur. Birinci Cemre Kasımın 105’inde havaya. İkinci Cemre 112’sinde suya.Üçüncü Cemre 119’unda toprağa düşer. Bu günler 20 Şubat, 27 Şubat ve 6 Marta (Şubatın 29 çektiği 4 senede bir 5Marta) rastlar.

Cemrelerin eski takvimlerdeki Arapça karşılığı “Cemre-i ûlâ behevâ”, “Cemre-i sâniye beâb” ve “Cemre-i sâlise behâk” şeklinde yazılırdı. Cemreler kışın soğuk günlerini geride bıraktığımızın müjdecisidir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
cemre cemre
2010-09-29T19:11:26+03:00
Cemre ilkbahara doğru önce havada, sonra suda, nihâyet toprakta, yedişer gün arayla meydana gelen sıcaklık yükselişi
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar