Chicago

Chicago, Illinois eyaletinin Michigan gölü kıyısında kurulmuş olan, Amerika Birleşik Devletleri’ nin üçüncü büyük ve Orta Batinin en büyük şehridir. Illinois eyaletinde Patawomi yerlileri tarafından manası güçlü/ulu veya yabani soğan olan Checaugou olarak adlandırılmış Chicago nehrinin,

CHICAGO (inglizce) türkçe anlamı

1. i. Chicago

CHICAGO (türkçe) ingilizcesi

1. n. largest city in the state of Illinois (USA)
2. short river in Chicago (USA)
3. 1927 movie produced by Cecil B. DeMille
4. name of a U.S. musical first performed in 1975
5. 2002 U.S.A. movie (starred Catherine Zeta-Jones
6. Rene Zellweger and Richard Gere) based on the musicaln. Chicago
7. city in the USAn. Chicago
8. city in the USA
9. largest city in the state of Illinois (USA)
10. short river in Chicago (USA)
name of a poker game which is one of the most popular card games in Sweden,

Chicago (fransızca) ingilizcesi

11. n. Chicago
12. city in the USA
13. largest city in the state of Illinois (USA)
14. short river in Chicago (USA)
15. name of a poker game which is one of the most popular card games in Sweden,

Chicago (ingilizce) fransızcası

1. npr. chicago (m)

Chicago (ingilizce) almancası

1. npr. chicago (n)

Chicago (ingilizce) italyancası

1. s. Chicago (città degli Stati Uniti)

Chicago (ingilizce) ispanyolcası

1. s. la ciudad más grande del estado de Illinois (EEUU)
2. corto río que cruza Chicago (EEUU)
3. filme producido en 1927 por Cecil B. DeMille
4. nombre de un musical americano realizado por primera vez en 1975
5. 2002 filme americano basado en dicho musicalnombre de una banda de rock creada en 1967 en Chicago (Illinois
6. EEUU)
7. nombre de un juego de póquer muy popular en Suecia

Chicago (ingilizce) portekizcesi

1. s. Chicago
2. maior cidade do estado de Illinois (E.U.A.)
3. rio curto em Chicago (E.U.A.)
Chicago, Illinois eyaletinin Michigan gölü kıyısında kurulmuş olan, Amerika Birleşik Devletleri’ nin üçüncü büyük ve Orta Batinin en büyük şehridir. Illinois eyaletinde Patawomi yerlileri tarafından manası güçlü/ulu veya yabani soğan olan Checaugou olarak adlandırılmış Chicago nehrinin, Michigan Gölüne aktığı yerde 1837 de 4170 nüfus ile Chicago şehri kurulmuştur. Tren yolunun buradan geçmesi ile çok kısa sürede büyümüş, 8 Ekim 1871’ de Büyük Chicago Yangını olarak tarihe geçen felaketle neredeyse tamamen yerle bir olmuştur. Şehirde Downtown’ a gittiğinizde göreceğiniz Water Tower, yani bir su deposu dışında bütün binalar yanmış ve 90 bin Chicago’ lu evsiz kalmıştır. Bu felaketten sonra tekrar yapılanan ve kurulan şehre ilk geldiğinizde dikkatinizi çekecek düzen, diğer büyük şehirlerden Chicago’ yu ayıran önemli bir özelliktir. State ve Madison caddelerini 0–0 noktası olarak alıp numaralandırılmış birbirine paralel ve birbirini dik kesen caddelerle şehrin büyük bir bölümünde kaybolmak imkansızdır.

Windy City, yani rüzgarlı şehir olarak tanınan Chicago, Jazz’ in, dünyanın en yüksek üçüncü binası Sears Kulesi’ nin ve daha birçok ilkin ev sahibidir. Chicago, Jazz’ in doğum yeri olarak müzikseverler için de çok büyük fırsatlar sunar. Blues ve Jazz barları tanınmış grupları misafir eder. Üst üste 4 kez NBA şampiyonu olan Michael Jordan’ lı Chicago Bulls basketbol takımını şehre gelmemiş olanlar dahi tanırlar. Chicago’ yu Amerikan futbolu liginde Bears, beysbol liginde Cubs ve White Sox, buz hokeyi liginde Hawks ve futbol liginde Fires temsil eder.

Ayrıca şehir merkezinde Frank Lloyd Wright ve Mies Van Der Rohe gibi taninmiş mimarların tasarladığı çok sayıda yapıyı görmek mümkündür. 110 kati ile su anda Amerika’ nin en yüksek binası Sears Kulesi ve bunun dışında AON binası, Hancock Kulesi gibi gökdelenin olduğu şehir ilk çelik gövdeli gökdelenin yapıldığı yerdir. 4.2 milyon ft2 alanı ile Merchandise Mart dünyanın en büyük ticari binası olup, Chicago Amerika’ da Midwest’ in en büyük ticari merkezidir. Chicago şehir merkezinin güneyindeki Chicago Board of Trade başta olmak üzere büyük şirketlerin bulunduğu Civic Center günde milyonlarca çalışanı çekmektedir. Bunun yani sıra ünlü okulları, yazın 4 ay halka açık plajları, Michigan Avenue üzerindeki Magnificent Mile olarak adlandırılan ünlü mağazaların olduğu caddesi ve alışveriş merkezleri, Navy Pier ve Grant Park’ taki festivalleri, göl boyunca binlerce yat ve bot bulunan marinaları ile her zaman hareketli bir şehirdir.

Chicago’ ya ilk geldiğinizde Amerika’ nin Los Angeles ve New York gibi diğer şehirlerine nispeten daha düzenli ve sakin olduğunu fark edeceksiniz. Şehir merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Kışın çok soğuk ve yazın sıcak havada dahi ne olursa olsun göl kenarında insanların spor yaptığı Chicago’ da, taksiler dışında bol sayıda otobüs ve oldukça geniş bir bölgeye ulaşan raylı sistemi rahat ulaşım imkanı sağlar. Her büyük şehirde olduğu gibi geniş mutfak yelpazesinden örnekler sunan restoranları, çeşit çeşit bar ve gece kulüpleri, ünlü oyun ve müzikalleri misafir eden tiyatrolar, sinemalar ve daha birçok mevsimsel aktivite ile her zevke uygun eğlence bulabilmek mümkündür.

Chicago yasayanları açısından çok kozmopolit bir yapıya sahiptir. Illinois şehrinin 12 milyonluk nüfusunun, 8 milyon kadarı Chicago metro bölgesinde, 3 milyona yakını ise sadece Chicago şehrinde yasamaktadır. Polonyalılar, Yunanlılar ve İtalyanların en büyük etnik grupları oluşturduğu nüfus içinde birçok Afrikalı, Asyalı, Hispanik ve Yerli Amerikalı barındırmaktadır. Chicago merkezinin batısında Halsted ve Madison caddesinin kesiştiği civarda Greek Town’ da bulunan restoranlarda tanıdık yemekleri bulabilir, Türk Kahvesi içebilirsiniz. Little Italy, Chinatown ve Pilsen, şehrin diğer etnik grupların ve yerel kuzinlerin yoğun olduğu bölgelerdir.

Yaşam masrafları açısından diğer metro şehirler ile hemen hemen aynı olan Chicago şehri devamlı büyümektedir. İş imkanları açısından değişik bir yelpazeye sahip olan Chicago, Sears, Motorola, Bank One, Boeing, McDonalds, Kraft, Caterpillar gibi çeşitli sektörlerden en büyüklerin yönetim merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Chicago haritası

Chicago haritadaki konumu

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Chicago Bulls

  Chicago Bulls Şikago, Illinois'te bulunan NBA takımıdır. Doğu Konferansı'nın Merkez Grubu'nda oynamaktadır.

  Chicago Sözleşmesi

  Chicago Sözleşmesi, 1944 Aralık 1944'te Chicago'da toplanan konferansta kabul edilen Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi. Daha önce imzalanmış Paris ve Havana Sözleşmeleri'nin yerini almıştır. Sözleşme ile her devlete kendi üzerindeki hava sahasında "kısıtlamasız ve ...

  Chicago Okulu

  Chicago Okulu Chicago Üniversitesi'nde kurulan bir ekonomi okuludur. Bu okulun bir numaralı temsilcisi Milton Friedman'dır. Daha önce Chicago Okulu ifadesi üniversitenin siyaset bilimi ve sosyoloji konularında ün yapan öğretim üyeleri için kullanılıyordu.

  Chicago, Illinois

  Chicago (/ʃɪˈkɑːgoʊ/), Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından (2010 yılı sayımına göre nüfusu 2,695,598) en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyâletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır.

  Chicago (Anlam Ayrımı)

  Chicago aşağıdakilerden birini ifade ediyor olabilir:*Chicago: ABD`de bir şehir.

  Chicago Konferansı

  Uluslararası Sivil Havacılık Konferansı (Chicago Konferansı) 1 Kasım - 7 Aralık 1944 tarihleri arasında Chicago, Illinois`de düzenlenmiştir.

  Chicago Konvansiyonu

  Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu veya diğer ismi ile Chicago Konvansiyonu, 1944 yılında toplanan Chicago Konferansı'nın bir sonucudur. Chicago Konferansı'nın sonunda hazırlanan Konvansiyon'un imzalanmasında sürekli gecikmeler yaşandığı için geçici bir anlaşma ...

  Chicago (Prison Break Bölümü)

  Chicago, Prison Break dizisinin ikinci sezonunun on altıncı bölümüdür. Bölümün Amerika'daki ilk yayın tarihi 5 Şubat 2007'dir.

  Chicago (film)

  Chicago Amerikan yapımı müzikal film. 13 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş En İyi Film dahil 6 dalda ödül almıştır.

  Chicago (film, 2002)

  Chicago Amerikan yapımı müzikal film. 13 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş En İyi Film dahil 6 dalda ödül almıştır.

  Chicago Bears

  Chicago Bears, ABD'nin Chicago, Illinois şehrinde bulunan profesyonel bir Amerikan futbolu takımıdır. Takım National Football League (NFL)'nin NFC Konferansı'nda Kuzey grubundadır.

  Chicago Hope

  Chicago Hope,drama türünde olan 1994-2000 yılları arsında yayınlanan Amerikan yapımı dizi.Dizi 18 Eylül 1994`te yayınlanmaya başlayıp 4 Mayıs 2000 tarihinde bitimştir.Bir hastenede yer alan olayları konu almıştır.Başrolünü Dr.Jeffrey Geiger rolünü oynayan Mandy Patinkin ...

  Chicago (2002 Film)

  Chicago Amerikan yapımı müzikal film. 13 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş En İyi Film dahil 6 dalda ödül almıştır.

  Chicago Fire (futbol Takımı)

  Futbol kulübü bilgi