Dinamometre

Dinamometre

Dinamometre, döner bir makinenin çıkış kuvvetini ölçmede kullanılan aygıttır.

DINAMOMETRE (türkçe) anlamı

Kuvvetölçer.

DINAMOMETRE (türkçe) anlamı

1. kuvvet ya da kuvvet çiftini ölçmeye yarayan aygıt.

DINAMOMETRE (türkçe) ingilizcesi

1. n. dynamometer,

DINAMOMETRE (türkçe) fransızcası

1. dynamomètre [le]

DINAMOMETRE (türkçe) almancası

1. n. Kraftmesser
Dinamometre kuvvet ölçen alet. Cisimlere bir kuvvet tatbik edilince esnekliklerine bağlı olarak şekil değişikliği gösterirler. Bu şekil değişikliği, tatbik edilen kuvvetle doğru orantılıdır. Bundan faydalanılarak esnekliği fazla olan cisimler, kuvvet ölçücü olarak kullanılırlar.

Yaygın kullanılan dinamometreler, helozonik çelik yaylardan yapılırlar. Yayın uzama veya kısalması kuvvete karşılık gelecek şekilde taksimata ayrılmıştır. Tatbik edilen kuvvete bağlı olarak dinamometre ibresi taksimat üzerinde bir sayıyı gösterir.

Dinamometre (ya da kuvvetölçer) en çok, bir elektrik motorunun ya da bir otomobil motorunun beygir gücünü ölçmede kullanılır. Döner parçaya uygulanan burma kuvveti (moment) ile açısal hızın çarpımı, kuvveti verir. Kuvvet ölçen dinamometrelerden en yaygın kullanılanı, esnek bir metal halkadan oluşur. Bu halkayı sıkıştıracak biçimde bir kuvvet yüklendiğinde halka burulur ve burulma miktarına göre kuvvet ölçülür. Cismin uyguladığı kuvvet ne kadar büyükse yay o kadar gerilir. Dinamometrede ölçülen değerler, Newton birimiyle (N) gösterilir. (1 Newton = 9,81 kg)

Dinamometreler metallerin esneklik özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır. İç içe geçmiş iki borudan oluşur. İçteki boruda yay asılıdır. İçteki borunun üzeri eşit olarak bölmelendirilmiştir. Cisim içteki borunun ucundaki çengele takılır. Yer cismi ne kadar kendine doğru çekebilirse o cismin ağırlığı o kadardır.

Dinamometrelerin üzerinde ölçebileceği maksimum (azami) kuvvet yazılıdır. Şayet bu maksimum kuvvetten daha büyük bir kuvvet uygulanırsa dinamometre kırılır, en azından esnekliği bozulur.

dinamometre dinamometre
2010-11-22T17:45:33+02:00
kuvvet ölçerdir. dinamometrenin yapısında esnek yay bulunur.üzerinde ise ölçeklendirilmiş bir gösterge vardır.uygulanan kuvvetin büyüklüğüne göre yay gerilir ve kuvvet değeri gösterge üzerinde okunur. cisimlerin kuvvetlerini ölçmede kullanılır.
0 Yorum Yap
dinamometre dinamometre
2010-01-10T09:40:47+02:00
dinamometre kuvvet ölçer ve mewton ile gösterilir
0 Yorum Yap
dinamometre dinamometre
2009-12-27T17:45:30+02:00
dinamometre,cisimlerin kuvvetini ölçmeyi sağlayan bir araçtır.cisimleri ölçebilmesi için esnek bir yayı vardır.bu esnek yay sayesinde cisimlerin kuvvetini kolaylıkla ölçebilir.kuvvetin birimi Newton'dur.kısaca N ile gösterilir.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar