Dinazorlar Nasıl Yok Oldu?

dinazorların nesilleri nasıl yok olmuştur.

dinazorlar nasıl yok oldu? dinazorlar nasıl yok oldu?
2011-12-19T18:25:08+02:00
Dinazorların yok olma nedeni bence şu şekildedir.Ve bunlar aynı zamanda olabilir;

Bir astreoid dünyaya çarptı bu sayede yer altındaki magma dışarıya püskürtülmüş ve bundan oluşan zehirli gaz ve yanındaki yanardağı lavı ve magma dinazorları yok etmiş ve ayrıca tüf adı verilen bazı çok sıcak ama kolay şekillenen kayaları meydana getirmiştir ve bilinen buz tabakası bunları soğutarak toprağı oluşturmuştur.Meteor mariana çukuru dediğimiz yere çarpmış olabilir ve marina çukurunun yakınıonda olmayanlara zarar vermemiş olabilir.Amerikan tarihindede zaten eskiden bütün ülkelerin tek kıta olduğu söylenir bu yüzdn hepsi ölebilir.
0 Yorum Yap
dinazorlar nasıl yok oldu? dinazorlar nasıl yok oldu?
2009-10-09T23:57:38+03:00
Bu sorunun cevabı kesin olarak bilinmiyor. Çeşitli teoriler var. Dinazorların yok oluşu ile ilgili teoriler:

1. En popüler teoriye göre, 65 milyon yıl önce, dev bir asteroit yani göktaşı veya kuyruklu yıldız dünyamıza çarptı, çarpışmadan sonra öyle büyük bir toz kütlesi atmosferi kapladı ki, bu yüzden güneş ışınları dünyaya yıllarca ulaşamadı ve dinazorlar bu yüzden öldüler.

2. Yine 65 milyon yıl önce büyük volkanik patlamalar meydana geldi ve gökyüzünü küllerle kapladı, güneş ışınları dünyaya yine ulaşamadı ve dinazorlar buna dayanamayıp yok oldular.

3. Dünyamızın birçok kez buzul çağları geçirdiğini biliyoruz, bunlardan en sonuncusu 10.000 yıl önce yaşanan buzul çağı idi. Bu yüzden içme suyu kaynaklarının çoğu dahil dondu ve dünya buzullarla kaplandı ve dinazorlar bu koşullar altında yaşamaya dayanamadılar.

4. Ölümcül ve bulaşıcı bir hastalık dinazorların neslinin tükenmesine yol açtı.

5. Dinazorlar dünyada yaşanan bir soğuk – bir kurak iklim değişikliklerine dayanamadılar ve yok oldular.
0 Yorum Yap
dinazorlar nasıl yok oldu? dinazorlar nasıl yok oldu?
2006-10-06T12:56:50+03:00
Dinozorlarin neden yok oldugu belirsizdir . Ama birçok bilim adamina göre Dünya'ya büyük bir göktasi çarpmis, gökyüzünü saran toz ve duman örtüsü Günes isigini engellemis, önce bitkiler , ardindan da aç kalan otçul ve etçil dinozorlar ölmüstü.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar