Distopya

Distopya, (anti-ütopya Yunanca dystopia) çoğunlukla ütopik bir toplum anlayışının anti-tezini tanımlamak için kullanılır. Distopik bir toplum otoriter - totaliter bir devlet modeli ya da benzer bir başka baskıcı sistem altında karakterize edilir.

Bir distopya, (anti-ütopya,Yunanca:dystopia) çoğunlukla ütopik bir toplum anlayışının ``anti-tez``ini tanımlamak için kullanılır.

Distopik bir toplum otoriter - totaliter bir devlet modeli, ya da benzer bir başka baskıcı sistem altında karakterize edilir.

Kelime ilk defa John Stuart Mill tarafından kullanılmıştır. Filozofun Yunanca bilgisi göz önüne alınırsa, kelimeyi ``"ütopyanın tersi"`` olarak değil, ``"kötü bir yer"`` anlamında kullandığı anlaşılır.

Yunanca bir ön-takı olan ``dys``/``dis``, "kötü", "hastalıklı" ya da "anormal" anlamını taşır. ``ou`` takısı ise "yok", "değil" anlamını taşır ki, ``ütopya`` (outopia) Yunanca`da "olmayan yer" demektir. Aslında ütopya, ``"güzel yer"`` anlamına gelen ``Eutopia`` `ya bir gönderme yapar. (``eu`` öntakısı "iyi, güzel" anlamı katar.) Yani ``distopya`` ile ``ütopya``, ``dysphoria`` ile ``euphoria`` `nın birbiriyle karşıt olduğu gibi karşıt değildir.Bazı Distopik RomanlarAyrıca bakınızReferanslar

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Distopya maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar