Dosya

Dosya, sanal ortamdaki verilerin disk üzerinde saklanması için oluşturulan belirli büyüklükteki veri yapısıdır. Bilgisayarın ikincil hafıza birimlerinde bulunur.

DOSYA (türkçe) anlamı

1. aynı konu
2. aynı kimse
3. aynı işle ilgili belgeler bütünü.
bu gibi belgelerin toplandığı kartondan kap.

DOSYA (türkçe) anlamı

4. 1 . Aynı konu
5. aynı kimse
6. aynı işle ilgili belgeler bütünü.
7. 2 . Bu gibi belgelerin toplandığı kartondan kap.
8. Atasözü
9. deyim ve birleşik fiiller
10. dosya açmak (veya hazırlamak)

DOSYA (türkçe) ingilizcesi

1. n. file
2. folder
3. record
4. dossier

DOSYA (türkçe) fransızcası

1. dossier [le]

DOSYA (türkçe) almancası

1. n. Akte
2. Dossier
3. Faszikel
4. Folder
} } Dosya, sanal ortamdaki verilerin, disk üzerinde saklanması için oluşturulan, belirli büyüklükteki veri yapısıdır. Bilgisayarın ikincil hafıza birimlerinde bulunur. Hafıza birimi üzerinde bir başlangıç adresi, ve bir de bitiş göstergesi (eof: end of file) vardır. Dosya diske yazılırken, başlangıç adresinden itibaren veriler sırayla eof karakterine kadar yazılır. Silme esnasında ise basitçe dosyanın başlangıç adresi yok edilerek dosyanın yeri kaybedilir. Bu yüzden ikincil hafızaya dosya yazmak, silmekten daha uzun sürer. == Dosya Tipleri == Dosya tipi, dosyanın hangi formatta kaydedildiğini, ne şekilde okunabileceğini belirtir. Bir dosyanın tipi genellikle dosya adından sonra gelen nokta ve sonrasındaki birkaç harf ile ifade edilir. Örneğin: .jpg .html

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Dosya maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar