duman

Duman Alm. Rauch (m), Fr. Fumee (f), İng. Smoke, fume. Yanan maddelerden çıkan siyah veya esmer renkli gaz içindeki katı tanecikler. Duman, katı, sıvı ve gaz olan cisimlerin karışımından meydana gelmiştir. Bu karışımların yapı ve özellikleri hep aynı olmaz. Duman ile sis birbirine çok benzeyen aslında aynı olmayan şeylerdir. Eğer gaz içinde ince sıvı damlacıkları yayılmış ise bu sistir. Duman ise katı, sıvı ve gazların karışımıdır. Bacadan ve vapurdan çı

DUMAN (türkçe) anlamı

1. 1 . Bir maddenin yanması ile çıkan ve içinde katı zerrelerle buğu bulunan kara veya esmer renkli gaz:
2. Emin ol ki her sigara yakışta / Daha duman tüter tütmez ordayım.- B. S. Erdoğan.
3. 2 . Havalanan tozların veya sisin oluşturduğu bulanıklık:
4. Köyünün üstüne boz bir duman çökmüştü.- Y. Kemal.
5. 3 . argoKötü
6. yaman
7. İşimiz duman. Hâlimiz duman.-
8. 4 . argoEsrar.
9. Atasözü
10. deyim ve birleşik fiiller
11. dumana boğmak
12. duman almak
13. duman altı etmek
14. duman altı olmak
15. duman attırmak
16. duman etmek
17. dumanı doğru çıksın
18. dumanı üstünde
19. dumanı vermek
(işi veya durumu) duman olmak

DUMAN (türkçe) anlamı

20. bir maddenin yanmasıyla çıkan ve içinde katı zerrelerle buğu bulunan kara ya da esmer renkli gaz
21. kötü
22. yaman.havalanan ince tozların ya da sisin havada oluşturduğu bulanıklık
23. esrarmeyve
24. çiçek ya da içinde buz bulunan kapların üzerindeki buğumsu görüntü.

DUMAN (türkçe) ingilizcesi

1. [Duman]n. smoke
2. mist
3. fume
4. fog

DUMAN (türkçe) fransızcası

1. fumée [la]
2. brume [la]

DUMAN (türkçe) almancası

1. n. Nebel
2. Rauch
Duman Alm. Rauch (m), Fr. Fumee (f), İng. Smoke, fume. Yanan maddelerden çıkan siyah veya esmer renkli gaz içindeki katı tanecikler. Duman, katı, sıvı ve gaz olan cisimlerin karışımından meydana gelmiştir. Bu karışımların yapı ve özellikleri hep aynı olmaz. Duman ile sis birbirine çok benzeyen aslında aynı olmayan şeylerdir. Eğer gaz içinde ince sıvı damlacıkları yayılmış ise bu sistir. Duman ise katı, sıvı ve gazların karışımıdır. Bacadan ve vapurdan çıkan dumanda kül, yanmamış kömür, karbon (is), yoğunlaşmış su damlacıkları ve katran tanecikleri bulunur.

Duman rüzgar olmadığı zamanlarda düz olarak yükselir. Bacadan çıkan dumanın durumuna göre rüzgarın, şiddet ve istikameti anlaşılabilir. Duman yukarıya doğru yükselirken hava tabakalarına çarpar ve kendine uygun yol bulur. Kendisinde bulunan enerji zamanla kaybolur; rüzgar varsa duman hemen havaya karışır.

Duman dedektörü: Binalarda yangın çıkması durumunda, içeride bulunanları zamanında ikaz etmek amacıyla kullanılan alarm cihazıdır. Duman dedektörleri, dumanı algıladıklarında, tiz ve yüksek sesli sirenler çalmaya başlar ve bu arada flaşlar yanıp söner. Fotoelektrikli ve iyonlaşmalı olmak üzere başlıca iki tür duman dedektörü vardır. Bunlar, ışığa hassas fotosellerden faydalanılarak hazırlanmış fotoelektrikli duman dedektörü ve iyonlaşmalı duman dedektörleridir.

Fotoelektrikli dedektörlerin hassasiyeti daha düşük olduğundan, bu cihazlar umumiyetle yavaş veya içten yanma tehlikesinin daha büyük olduğu yerlerde kullanılır. İyonlaşmalı dedektörlerin algılama gücü daha yüksektir. Bu sebeble de, yangının hızla yayılma tehlikesinin bulunduğu binalarda kullanılır. Bugün birçok büyük merkezlerde, her iki duman dedektörü bir arada kullanılmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Duman (grup)

  Duman, 1999 yılında kurulmuş, vokalist Kaan Tangöze, gitarist Batuhan Mutlugil, bas gitarist Ari Barokas ve baterist Cengiz Baysal'den oluşan Türk rock grubu.

  Kutsal Duman (film)

  Yönetmenliğini Jane Campion`ın yaptığı, başrollerini Kate Winslet ve Harvey Keitel`ın paylaştığı 1999 ABD yapımı 115 dakikalık film.

  Duman, Karaçoban

  Duman, Erzurum ilinin Karaçoban ilçesine bağlı bir köydür.

  Duman, Kavak

  Duman, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür.

  Duman, Susurluk

  Duman, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

  Duman, Taraklı

  Duman, Sakarya ilinin Taraklı ilçesine bağlı bir köydür.

  Duman, Çan

  Duman, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

  Duman, Şebinkarahisar

  Duman, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Duman (anlam Ayrım)

  Duman, bir maddenin yanması ile çıkan ve içinde katı zerrelerle buğu bulunan kara veya esmer renkli gazdır.

  Güler Duman

  30 Haziran 1967 İstanbul Doğumlu. İlk, Orta ve Lise tahsilini İstanbul da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarından mezun oldu. 18 kaset çıkaran sanatçı Halen Almanya`da yaşamaktadır. 25. sanat yılını tamamlayan Duman, birçok ...

  Osman Kürşat Duman

  Osman Kürşat Duman, 1987 doğumlu futbolcu.

  Nurduran Duman

  Nurduran Duman (d. 23 Ekim 1974, Çanakkale, Çan), Türk şair, yazar, çevirmen. İlk şiirini 8 yaşında yazdı. 9 yaşındayken, büyüdüğünde yazar olmak için kendine söz verdi. Şiiri sevdi, şair oldu.

  Selahattin Duman

  Selahattin Duman Türk yazar, gazeteci, köşe yazarı, sinema eleştirmeni ve oyuncusudur. Annesi Nimet Duman ve babası Dr. Abdullah Duman'dır. Uzun yıllar Sabah Gazetesinde yöneticilik ve köşe yazarlığı yaptı. Halen Vatan Gazetesinde köşe yazıları yayınlanmaktadır.

  Duman (anlam Ayrımı)

  Duman, bir maddenin yanması ile çıkan ve içinde katı zerrelerle buğu bulunan kara veya esmer renkli gazdır. Şu anlamlara da gelebilir: