En Sadık Hayvan Hangisidir

en sadık hayvan hangisidir en sadık hayvan hangisidir
2009-12-19T17:01:58+02:00
aslında hep köpekler sadık kediler nankör diye biliriz.peki köpek kelimesinin kökleri vs. incelendiğinde nankör,kedi kelimesindede sadık anlamının çıktığını duydunuz mu hiç! ben de duyduğumda çok şaşırdım. fakat bir düşününce bence aslında hiçbir hayvan nankör veya sadık olarak sıfatlandırılmamalı.her insanın hatası olurken onların hataları niye olmasın?bir bakıma ilişki kurduğunuz ilgilendiğiniz tüm hayvanlar sadıktır bence.bir bakın siz konuşunca gözleri nasıl manalı manalı bakıyor,kulaklarını dikiyorlar,kuyruk sallıyorlar,eğitirseniz isteklerininizi yapabildikleri kadar karşılıyorlar...evcil hayvan besleyenler bilir.;dertli olduğunuzda onları karşınıza alıp dert yakınmadınız mı hiç,hiç onlar sizi dinliyor gibi gelmedi mi? onlarla konuşun,dert yakının,hayal dünyanızı onlarla birleştirin,onları kendinizin en yakın dostu gibi düşünün(arkadaşlık sıkıntısı çekenlere seslenmiş olayım gerçekten işe yarıyor ) evet bu dediklerimi bir deneyin, bakalım o zaman sizce de tüm hayvanlar sadık olmuyor mu? unutmayın her insanın hataları olduğu gibi onlarında hataları olbilir.Haydi küçük dostlarımıza bir şans daha verelim,o kalıplaşmış kedi nankör-köpek sadık vs. sıfatlarını unutalım,bir evcil hayvan gibi değil bir dost gibi görelim minik dostlarımızı,böylece onlar da bizlere ne kadar sadık olabileceklerini göstermiş olurlar.unutmayalım ki biz nasıl düşünürsek öyle algılarız ve onlar bizim sadık küçük dostlarımız!
0 Yorum Yap
en sadık hayvan hangisidir en sadık hayvan hangisidir
2009-12-13T13:58:22+02:00
Köpekler en sadık canlılardır. Sahiplerini daima korurlar. Evcil köpekler kurt atalarından miras kalan kompleks bir sosyal hiyerarşiye sahiptirler. Köpekler, her bir köpeğin hiyerarşideki yerini belirleyen karmaşık hareketler gösterirler ve akıllarından geçenleri anlatmak için değişik duruşlar sergilerler. Bu gelişmiş sosyal iletişim, köpeklerin eğitilebilir, oyuncu olmasını ve evlerde rahat yaşabilmesini sağlamıştır. Bu sayede tehlikeli avcı hayvanlar olmalarına karşın insanlarla eşsiz bir bağ kurmuşlardır.

Her ne kadar uzmanlar köpeğin evcilleştirilmesinin detayları üzerinde uzlaşamasalar da, insanın köpek alttürleri oluşumunda önemli bir rol oynadığı kabul edilir. Evcilleştirilmelerinden hemen sonra köpekler insan topluluklarında sıkça rastlanan hayvanlar haline gelmişlerdir, ve tüm dünyaya yayılmışlardır. Sibirya'dan göçenler Bering Boğazı'nı geçerken köpeklerden yararlanmıştır. Uzmanlar 12,000 yıl önce göçmenlerin Kuzey Amerika'ya varabilmesinde köpeklerin önemli rol oynadıklarını söylemektedirler. Köpekler Kuzey Amerika'daki Athabascan halkının hayatında önemli bir yere sahipti ve o halkın tek evcil hayvanıydı. Köpekler ayrıca Apaçi ve Navaho kabilelerinin göçünde yükün büyük bir bölümünü taşımışlardır. Bu kabilelerde köpeklerin yük taşımak için kullanımı, atın Kuzey Amerika'ya girmesinden sonra bile devam etmiştir.
0 Yorum Yap
en sadık hayvan hangisidir en sadık hayvan hangisidir
2009-12-13T13:55:13+02:00
en sadık hayvan köpektir. sahibine sıkı sıkıya bağlanan tek hayvandır köpek. tüm kötü şartlarda kendisi yaşadığı takdirde hiç bir zaman sahibini yalnız bırakmaz.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar