Ermeni Tehciri

Ermeni Tehciri

Ermeni Tehciri, Türkiye Cumhuriyeti resmi tarih tezine göre I. Dünya Savaşı sırasinda Ermenilerin savaş sahasında kalmaları ve bazı zararlı eylemleri yüzünden, İttihat ve Terakki yönetimi tarafından yerleştirilmek üzere Suriye'ye gönderilmeleridir. Türkiye ve onun doğal müttefikleri olan KKTC gibi ülkeler dışında kalan dünyanın büyük kısmı Ermeni Tehciri iddiaları yerine resmi olarak Ermeni Soykırımı'nı tanımakta ve kabul etmektedir.

Ermeni Tehciri, Türkiye Cumhuriyeti resmi tarih tezine göre I. Dünya Savaşı sırasinda Ermenilerin savaş sahasında kalmaları ve bazı zararlı eylemleri yüzünden, İttihat ve Terakki yönetimi tarafından yerleştirilmek üzere Suriye'ye gönderilmeleridir. Türkiye ve onun doğal müttefikleri olan KKTC gibi ülkeler dışında kalan dünyanın büyük kısmı Ermeni Tehciri iddiaları yerine resmi olarak Ermeni Soykırımı'nı tanımakta ve kabul etmektedir.

Birinci Dünya Savaşı öncesine kadar Osmanlı topraklarında Ermeni ayrılıkçı ve silahlı grupları propaganda çalışmalarını silahlı eyleme kadar götürmüşlerdir. Osmanlı bankası baskını ve ülkenin devlet başkanına bombalı saldırı bunlardan sadece birkaçıdır. Ermeni ayrılıkçı hareketi diğer ülkelerce Osmanlı ile ilişkilerde bir tür kart olarak görülmüş ve zaman zaman kullanılmıştır. İngiltere, Fransa, Rusya ve diğer bazı devletler Ermenilerin haklarını gerekçe göstererek çok sayıda olayda Osmanlı Devleti'nin iç içlerine karışmıştır. Berlin Antlaşması bunun en açık örneklerindendir. Bazı Ermeni gruplar da bu ilgiyi teşvik etmiş ve bunu iç amaçlarında kullanmak istemişlerdir. I. Dünya Savaşı esnasında Rusya Osmanlı ile arasında Ermenileri bir tür kalkan olarak kullanmış, onların içeriden, kendisinin de dışarıdan saldırıları sonucunda Osmanlı ordularını yenilgiye uğratmayı amaç edinmiştir. Savaş ilerledikçe Doğu Anadolu'da Ermeni terör gruplarının saldırıları artmış ve Osmanlı Ordusu'ndan İstanbul'a önlem çağrıları gelmeye başlamıştır. İstanbul Hükümeti bu olaylar karşısında 2 seçenek görmüştür: 1) Sadece Ruslara yardım eden veya etme olasılığı bulunan Ermenileri Rus Ordusu ile kendi arasına alarak onları Rusya'ya sürmek, ki bu durumda kayıplar çok fazla olurdu, 2) Ermenileri toplu olarak savaş sahasından uzaklaştırmak. Bu seçenekler içinde ikincisi tercih edilmiştir ve özellikle savaş alanına yakın olan Ermeni nüfus ülkenin bir başka bölgesine, Suriye ve çevresine göç ettirilmiştir.

Tehcir tezi ve dayanakları

Türkiye Cumhuriyeti'nin yanı sıra dünya genelinde pek çok tarihçi ve araştırmacının da paylaştığı tehcir tezine göre tehcir şu gerekçelerle savunulmaktadır:

- Tehcir için kanun çıkarılmış, göç edecek Ermenilerin ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli yasal önlemler alınmıştır. - Bu önlemler ve hazırlıklar ne kadar asker ne kadar tehcire tabi olacak Ermeni asıllı Osmanlı tebasının olduğu bunların o gün şartlarına ve imkanlarına göre ne kadar kumanya ile gideceği tehcir karar defterlerinde tutulmuştur. - Ancak savaş şartları, Kürt çetelerinin saldırıları, salgın hastalıklar ve kıtlık nedeniyle çok sayıda Ermeni yolda hayatını kaybetmiştir. Bu kayıpların 100.000 civarında olduğu sanılmaktadır. Türk araştırmacılardan bu rakamı 400,000'e kadar çıkaran olmuştur. Ancak Ermeni Diasporası ve Ermenistan bu rakamı 600.000'den 2,5 milyona kadar geniş bir yelpazede yorumlamaktadır. - O dönemde Ermeni nüfusu, Ermeni Kilisesi kayıtlarına göre dahi 2,5 milyon yoktu. Osmanlı arşivlerine göre bu dönemde Ermeni nüfusunun 1-1,5 arasında olduğu ve nüfusun hiçbir vilayette çoğunluğu oluşturmadığı görülmektedir. - Ayrıca bazı bölgelerdeki Ermeni halk tehcire tabi olmamıştır. Trabzon, Elazığ, ve daha bir çok bölgedeki ermeniler örnek olarak verilebilir. - Tehcirden sonra ortamın sakinleşmesi ile birlikte bir kısım Ermeni tebanın tekrar geri döndüğü de bilinmektedir.

Benzer tehcir uygulamaları ve karşı eleştirisi

Tarihte, 1915 Ermeni tehcirine benzer çok sayıda tehcir kararı alınmıştır. Bunlardan en çok bilineni ABD'nin 2. Dünya Savaşı esnasında Pasifik kıyısındaki Japonlar'ı savaş sahasından uzağa, Mississippi bölgesine getirmesi olarak kabul edilse de, Amerika Birleşik Devletleri'nin tehcir hareketi için gerekli ulaştırma ve lojistik önlemleri almış olması tehcirin soykırım olarak nitelendirilmesine engel olmaktadır. Japonların tehcirine karşın Ermenilerin, bugünkü Irak ve Suriye yörelerine aktarımı, konaklamaları ve ikame etmeleri için herhangi bir önlem alınmamış olması soykırım iddialarını güçlendirmektedir.

Kaynaklar

* Vikipedi
Ermeni Tehciri Ermeni Tehciri
2010-11-05T16:02:59+02:00
DEĞERLİ OKURLAR, Ermenilerin tehcir edilmesi olayınıa bu güne uyarlayalım,
ülkemiz birçok cephede savaşa girmiş ve yok olmak veya var kalmak arasında gidip geliyor, bu sırada ise ülkemizde bizimle birlikte barış içerisinde yaşalyan ermeni vatandaşlarımızdan bir çoğunun sempatizan olarak desteklediği ermeni çeteciler içeriden bizleri vuruyor, o sırada savunmasız durumda olan Türk köylerini basıp inanılmaz şeyler yapıyor, çoluk çocuk demeden öldürüyor, yağmalıyor, çeteciliğin gerektirdiği her şeyi yapıyor olsun.
Peki,
Siz olsanız ne yaparsınız,
Bu çetecilere boyun mu eğersiniz, vatandaşlarınızı öldürmelerini, köylerini yıkmalarını,yakmalarını, onlara inanılmaz işkenceler etmelerini seyir mi ederdiniz, Yoksa, devleti bırak BİREY olarak bu işe bir dur mu derdiniz.
TABİİ Kİ MÜDAHALE EDER NE GEREKİYORSA YAPARDIK, HİÇ KİMSENİN MASUM VATANDAŞLARIMIZA ZARAR VERMEYE HAKKI YOKTUR. Burası MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL, TÜRKİYE CUMHURİYETİ.
şimdi bu yazımı okuyan ermeni vatandaşların şöyle dediklerini duyar gibi oluyorum,
"BİZİM DEDELERİMİZ O ZAMAN SİZİN SÖYLEDİĞİNİZ YADA İDDİA ETTİĞİNİZ HİÇ BİR OLAYI GERÇEKLEŞTİRMEMİŞ, HİÇ BİR SUÇ İŞLEMEMİŞLER,İŞLEMİŞ OLSALAR BİLE UFAK TEFEK SUÇLARDIR, BELKİ BİR YADA İKİ KÖYÜ YAKMIŞ, BİRKAÇ MASUM İNSANI DA KÖYLE BİRLİKTE KAZARAN YAKMIŞ OLABİLİRLER, BUNUN YANINDA SİZLERE, O SIRADA SAVUNDUĞUNUZ ÜLKENİZE YARDIM ETMİŞLER, BİZİM DEDELERİMİZ MASUM İMİŞ" SEVSİNLER SİZİ, BEN ERMENİ DÜŞMANI DEĞİLİM, HİÇBİRZAMAN DA OLMADIM, ANCAK SÖYLEYEN SÖYLÜYOR DA BU YALANLARA İNANAN SAF' LAR NASIL İNANIYOR ONU ANLAYAMADIM. NEYSE ,
Bir de madalyonun öteki tarafı var, ben de diyorum ki O TARİHTE BİR TEHCİR UYGULANMIŞ, UYGULANMIŞ AMA NİYE, NEDEN ?
DURUP DURURKEN, HELE OSMANLI DÖNEMİNDE SADIKA-I MİLLET OLARAK YANİ "en sadık millet" OLARAK ANILAN ERMENİ VATANDAŞLARA TEHCİR' i NİYE REVA görmüşler, insan düşünmeden edemiyor tabii,
size başka bir şey daha söyleyeyim değerli okurlar, bu günkü durum da, yani pkk ve kürt meselesi de buna benziyor, birileri dışarıdan bize bir şeyler dayatıyor, istediğini alamadığı zaman pkk devreye giriyor, birşeyler oluyor, bizim siyasilerimiz bakıyorsun ABD' de veya Almanya' da yada Fransa' da neden, niye ?
çünki,
ABD ortadoğuyu ve petrolleri istiyor, enerjinin kontrolü elinde olduğu müddetçe güçlü olmaya devam edecek,
Fransa istiyor, çünki Türkiye onun pazarı, bize sattıkları mallardan kazandıkları para ile karınları doyuyor, yoksa man diyö kardeşlerim fena çuvallayacak,
Almanya istiyor, Türkiye onların da pazarı,
bu söylediklerime pek inanmayabilirsiniz, ama hemen ispatı mümkün,
evinizden yada bulunduğunuz yerden pencereyi açıp dışarıya bakın, sokaktaki veya caddedeki arabaları gözünüzle kontrol edin, 10 tane araba sayın, 5 tanesi BMW, Mercedes, Wosvagen, 4 tanesi Pejo, Reno, bir tanesi de Chawrolet' tir,
şimdi size sorarım, 1915 yılında tehcire uğrayan ermeni vatandaşlar bunun nedenini niye hiç sormazlar da bizi suçlarlar, bir de dedelerine sorsalar kıyamet mi kopar, sorun bakalım "SİZ O DÖNEMDE NE YAPTINIZ, SİZE KUCAK AÇAN, EKMEĞİNİ, ÜLKESİNİ, YURDUNU SİZİNLE PAYLAŞAN TÜRKLERİ, NASIL ARKADAN HANÇERLEDİNİZ, HANGİ KUTSAL AMAÇ UĞRUNA YAPTINIZ" diye. BİR SORUN, SONRA YİNE KONUşalım.
0 Yorum Yap
Ermeni Tehciri Ermeni Tehciri
2010-04-13T16:39:45+03:00
türk ve ermniler 11. yy. karşılaştılar. ermeniler bizan sın bitmez tükenmez işkenceleine dayanamayacak duruma geldiler. 1071 ylında malazgirt savaşında ermeniler türklerle tanıştılar ve ferah bir nefes almaya başladılar. bizanz ta kalan diğer ermeniler ise bizanz yönetimine karşı ayaklanarak türk ilerlemelerini ilerletmişlerdir. 11. yy. beri türklerle dostane bir şekilde yaşayan ermenilere türkler miileti sadıka derlerdi.tarih boyunca ermeniler kendi kendilerine işkence şiddet uygulamışlardır. bazı ermeni mezhebinden olan ermeniler mezhep değiştirerek ortodosk mezhebine geçtiklerinde şiddetler daha hız kazandı. ortodosk mezhebinde olanları 2. mahmut döneminde zorunlu göçe tabi tutuldular. anadolu ya bir yerlere yerleştirildiler. ama 19. yy. Osmanlı-Rus savaşında ortodosk mezhebinden olan ermeniler osmanlı devletinin safından bulunarak yurtlarını düşmanruslara karşı kahramanca korumuşlardır. o dönemin padişah ı baktı ortodosk mezhebinden olan ermeniler yurtlarını düşmana karşı koruyor. tekrar eski yerlerine yerleşme kararı verildi. ve bir çok ermenilere ayrıcalık tanındı. bu ayrıcalıklar sayesinde ermeniler ticarete başladılar.zengin oldular. yıl 1914'te 1. dünya savaşı başladığında ermenilerde yıllar öncesinden silahlandırılmışlardır. ve yine osmanlı devletine asker niyetinde olan ermenilerde silahlarıyla beraber. rus tarafına geçtiler. osmanlı devletinin milleti sadıka diye tanımladığı ermeniler osmanlıyı sırtından bir hançer gibi vurdular. osmanlının dört bir tarafı düşmanla çevrilmişti. içerden de ermeniler başlamıştı katliama. çocuk,yaşlı,bebek demen hunhaeca , türlü türlü işkencelerle öldürmeye başlamışlardı.devblet bunun önüne çıkmak ve ermenileri savaş sahasının dışında bırakmak için 24 Nisan 1915 yılın da tehcir kanunu kabül etmiştir. tabii bu tehcire tabi tutulmayan ermenilerde vardı. mesela izmir, iç anadolu, güney anadolu daki ermenilere hiç dokunulmamıştır. bunun yanı sıra sanatkar, devletine sadık kalacaklarına yemin eden ermenilerde göçe tabi tutulmamışladır.bu göç gerçekleşirkende tüm nufüs kayıtları tutulmuştur. şimdi soruyorum siz bir devlet büyüyğü olsaydınız soykırım uygulaycağınız bir milletin nufüs kayıtlarını tutarmısınız. osmanlı tüm bu akıllı zekasıyla tuttu.ve günümüz de de belgeleri vardır.gerçekçi belgeler osmanlıca tutulmuştur.biz ne diyoruz felin beraber masaya yatıralım gerçekçi belgeleri onlar kabül etmiyorlar.tehcir kabül edildiğinde doğudaki tüm ermeniler ırak ve suriye güneyine göç ettiler. tabii bu göç esnasında bazı kürt çeteler tarafından yağmalanmaya başlayan ermeniler. çetelerle baş edmeyince saldırıesnasında hayatlarını kaybetmişlerdir.tabi bazıermenilerde yorgunlukatan salgın hastalıklardan hayatlarını kaybetmişlerdir.tabii ermenileri korumak amacıyla görevlendirilen askerlerde, ermenileri korumuş ama çok cazayada tabi tutulmuşlardır.daha sonra göçe tabi tutulanermenilerden bazıları yerlerine döndüler. bazıları ise göç ettikleri yerlerde kaldılar.geri gelenlere kayıtlarında bulundukları yerleri ve mallarını geri verdiler. zaten geri dönmeyenler ise malı mülkü olmayanlardır. şimdi günümüzde bu olay soykırım olarak konuşuluyor. bazı türk devletlerden hariç dünyanın tümü tehcir kararını soykırım diye niteliyorlar. şuna inanıyorum ki eğerki osmanlı ermenileri toplu bir yerde öldür seydi. şimdi dünya kamuoyu banane canım beni ilgilendirmez derdi. ve bunlr başımıza gelmezdi. bu tür oyunlara türklerin karnı toktur tarihten beri.bunların tek amacı sözde soykırımı bizlere kabul ettirmek ve yüklü bir tazminat ve hatta toprak istediğinde bulunacaklardı. ama bir anlı şanlı türk milleti bu tür sülalesi yalan iddialara kanmayacağız. hiç bir zman boyun eğmedik düşmanlarımıza eğmeyeceğizde. biz demiyoruz düşmanımız boyun eğsin. hayır eğmesin sonuna kadar mücadele etsin. ama bu tür yalan dolanlarla değil.
0 Yorum Yap
Ermeni Tehciri Ermeni Tehciri
2010-03-23T23:11:27+02:00
biz Tekirdaglılar hiçbir ermeniye git demedigimiz halde bir mahalleye yakın kısmı 1 nci dünya savaşı sonu bilhassa 1932 de İstanbul ve Ermenistan a kadar gittiler. İçlerinde bizlerin dostlugunu götürerek kendi istekleri ile göç ettiler.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar