Evren

Evren

Evren, sonsuz uzamda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır. Yani "evren" astronominin, astrofiziğin konu edindiği şeylerin tümüdür. İçinde "her şey" olan bu dev çorba, sonsuzluk veya hiçlik olarak tanımlanabilecek uzayın içinde yer alır. Daha doğrusu, uzaya FON olan siyah hiçliğin içindeki her şeydir evren... Dolayısıyla aslında sonsuz uzayın-hiçliğin içinde de değildir. Zira "hiçliğin" içi olmaz. Fakat olmayan şeylere de (sıfır gibi) onlardan bahsedebilmek ve düşü

EVREN (türkçe) anlamı

1. (Türkçe) Erkek ismi 1. Büyük yılan
2. ejderha. 2. Felek
3. zaman. 3. Kainat
dünya. 4. Yaşanılan vasat.

EVREN (türkçe) anlamı

4. gök varlıklarının tümü
5. kâinat
6. kozmos
7. ejderha
8. evran
9. düzenli ve uyumlu bir bütün olarak düşünülen tüm varlıklar.
10. kişinin içinde yaşadığı
ilişkide bulunduğu ortam.

EVREN (türkçe) anlamı

11. 1 . Gök varlıklarının bütünü
12. kâinat
13. cihan
14. âlem
15. kozmos
16. Eski yorumcular daha ileri gitmiş
17. evrenin yaratılmasında ve doğanın kurallarında bile matematik bir öz bulmuşlardır.- H. Taner.
18. 2 . Düzenli ve uyumlu bir bütün olarak düşünülen bütün varlıklar:
19. Yemeyi
20. içmeyi
21. konuşmayı
22. düşmanlarımı
23. dostlarımı
24. orta malı hislerimi ve evreni unuttum.- R. H. Karay.
25. 3 . mecaziKişinin içinde yaşadığı
26. ilişkide bulunduğu ortam:
27. Kendi evrenine dalmış olan Halim
28. ürkerek sıçradı
29. bir adım geriye attı.- A. İlhan.
30.

EVREN (türkçe) fransızcası

1. univers [le]
2. cosmos [le]
3. création [la]
4. monde [le]
5. règne [le]

EVREN (türkçe) almancası

1. n. All
2. Kosmos
3. Makrokosmos
4. Welt
5. Weltall
Evren varolmuş olan, varolan ve varolacak olan her şey. Bütün bir doğal dünya. Gözlemlenen ya da varolduğuna ina­nılan madde ve enerjinin tümünü birden içe­ren fiziki sistem. Yıldızları, gezegenleri, yeryüzünü, gaz ve bulutları, vb. kapsayan, maddeyle dolu mekanın bütünü. Tikellerden tümellerden meydana gelen bütün. Kendisine aşkın olar Tanrı dışında, varolan her şeyi kapsayan sistem. Evren, sonsuz uzamda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır. Yani "evren" astronominin, astrofiziğin konu edindiği şeylerin tümüdür. İçinde "her şey" olan bu dev çorba, sonsuzluk veya hiçlik olarak tanımlanabilecek uzayın içinde yer alır. Daha doğrusu, uzaya FON olan siyah hiçliğin içindeki her şeydir evren... Dolayısıyla aslında sonsuz uzayın-hiçliğin içinde de değildir. Zira "hiçliğin" içi olmaz. Fakat olmayan şeylere de (sıfır gibi) onlardan bahsedebilmek ve düşüncelerimizde kullanabilmek için bir isim vermek zorunda olduğumuzdan evreni çevreleyen bu "hiçliğe" uzay-uzam gibi isimler vermişizdir.

Bakış açısına göre evren, aslında "tek" şeydir de... Zira bilinen en büyük bütündür. Fakat sadece "evren" kavramını kullanarak düşünüp konuşamayacağımız için onu farklı ve daha küçük parçalara ayırır ve sınıflandırırız. Böylece "dil" ortaya çıkar. Dili kullanan insanlar bir süre sonra kavramların aslında gerçekliklerinin olmadığını sadece fonksiyonları olduğunu unutur ve kendi yarattıkları kavramların mutlaka bir gerçekliğe işaret ettiğine ("tanrı" kavramında olduğu gibi) inanmaya başlar. Buradan olarak, aslında tek şey vardır ve bunun adı da (bize göre tabi ki) "Evren" dir. Evren oluşmuş ve/veya oluşturulmuş sistemler bütünüdür.
evren evren
2009-09-24T15:48:09+03:00
shen we ben
0 Yorum Yap
evren evren
2008-09-09T00:00:00+03:00 · Evren
Evren haritadaki konumu.
Evren haritası
Evren
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı evren haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar