--}}

Fëanor

Fëanor, J.R.R. Tolkien evreninde hayali karakter

Fëanor, J.R.R. Tolkien evreninde hayali karakter

Silmarillion`da sunulan mitolojide yer alan Feanor, Noldor`lu, Finwe`nin oğlu, Silmarillerin yapımcısı, Sindarin dilini yaratan, Arda`nın gelmiş geçmiş en yetenekli elfidir. Morgoth`a ismini veren baş düşmanıdır.

Spirit of fire diye anılır, Melkor`un Ungoliant ile beraber Valinor` a gizlice girip babası Finwe`yi katledip, Feanor`un yaptığı ve nasıl yapıldığını Valar`ın bile anlamadığı Silmarillerin çalmasından sonra Feanor yeni Noldor Kralı olarak halkının başına geçer ve Morgoth`un peşinden Orta Dünyaya doğru yola çıkar, Valinor ile Ortadünya arasındaki denizi aşmak için gerekli olan gemileri yakın akrabaları olan Teleri halkından güzelce istemesine rağmen alamayınca Alqualonde denen yerde kendi akrabalarını katlederek elfler arasında binlerce yıl acı ile hatırlanacak olaya imza atmıştır.

Gemileri alıp Ortadünyaya geçtikten sonra geride bekleyen üvey kardeşi Fingolfin ve onun peşinden gelen Noldor halkına gemileri geri göndermemiş, Orta Dünyaya ayak bastıkları yer olan Losgar`da gemileri yakmıştır, bunu gören Morgoth, Beleriand topraklarının fethi için hazırladığı ordusunu Feanor ve halkının üzerine yollamış, Yıldızlar Altındaki Savaş diye bilinen Dagor Nuin Giliath gerçekleşmiştir, Elfler büyük bir zafer kazanmıştır, savaşın bitmesine yakın Feanor , hırslanıp yanında birkaç arkadaşı ile birlikte Angband`ın kapısına kadar at sürmüştür, pusuda yatmış olan balroglar bir anda ortaya çıkarak grubu çember içine almıştır, uzun süre mücadele eden Feanor en sonunda aldığı yaraların sonucunda zayıf düşmüş ve bedeni balrogların efendisi Gothmog tarafından yere çarpılmıştır, tam bu sırada yetişen oğulları babalarının yardımına gelmiş onu kurtarmışlardır,ama en büyük oğul Maedhros Morgoth`a esir düşmüştür...Dönüşleri sırasında Feanor öleceğini anlayıp oğullarına durmalarını söylemiştir, Feanor ölmeden oğullarına ne olursa olsun yeminlerinden dönmemelerini, her neye malolursa olsun Silmarilleri almalarını söylemiştir. Ettiği yeminin Türkçesi yaklaşık olarak şöyledir :

dost ya da düşman olsa, aydınlık vala temiz ya da kokuşmuş, morgoth-soyu elda, maia ya da sonra-doğan -orta dünya`ya daha doğmamış- da olsa ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa koruyamayacaktır fëanor ve fëanor`un soyundan saklayan, sahabetine alan, ellerinde tutan, bulan ya da kaçıran kişiyi, bir silmaril`i. böylece hepimiz yemin ediyoruz ki: ölüm getireceğiz ona, gün bitmeden daha ve ızdırap, dünyanın sonunda. sözlerimizi duy, eru ilúvatar! sonsuz karanlık alın yazımız olsun yeminimiz kırılır ve boşa çıkarsa. kutsal dağda şehadetimizi duyun ve yeminimizi hatırlayın o vakit, ey manwë ile varda!

Feanor için denir ki öldüğünde etrafında bir sürü ölü balrog bırakmış ve bedeni alev alarak küle dönmüştür, böyle bir şey ne Arda üzerinde daha önce görülmüştür nede günlerin sonuna dek görülecektir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.