F Klavye

F Klavye

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir.

Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanan İhsan Yener, bu konuda 1946`dan itibaren daktilo öğretmeni sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955`te başarabilmiş. Yabancı uzmanlarla da pekiştirilmiş İhtisas Komisyonu`nca oluşturulan On parmak yöntemi ile Türkçe için ideal Klavye`yi 20 Ekim 1955`te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi`ne ``Standart Türk Klavyesi`` olarak kabul ettirmiş.

Türkiye`deki tüm daktilo makinelerinin Milli Klavyeye dönüştürülmesi, 1963 yılında Gümrükler Kanunu`na eklenmesi ve 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından Zorunlu Standart olarak kabul edilmesiyle kesinleşmiştir. 25 yıllık bir mücadelenin sonunda kendisine inananların da yardımları ile o günlerde `Klavye İnkılabı` olarak anılan bu standardizasyonu gerçekleştiren İhsan Sıtkı Yener , bu sebeple F Klavyenin Babası olarak da anılmaktadır.

Q Klavye İle Karşılaştırma

200px|thumb|right| F klavyede sık kullanılan tuşların dağılımı 200px|thumb|right| Q klavyede sık kullanılan tuşların dağılımı F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. Türkçe doğal dil işleme projesi olan Zemberek`le yapılan testlerde Türkçe`de çok kullanılan harflerin F klavyede kolay yerlerde olduğu ispatlanmıştır. Q klavyede ise ``ş``, ``i``, ``ğ`` gibi harfler ulaşılması zor yerlerdedir. Ayriyeten Türkçe`de çok kullanılan "de" gibi ekleri yazmak için Q klavye`de orta parmakla ilk önce ``d`` `ye sonra da tekrar ``e`` `ye basılması lazımdır. Böyle yazılması zor olan ikililere sorunlu ikili adı verilir.

Klavyelerdeki sorunulu ikililerin Türkçedeki kullanım oranı şöyledir<ref>http://zembereknlp.blogspot.com/2006/12/f-ve-q-problemli-ikililer.html</ref>:
  • F klavye: %6,6
  • Q klavye: %9,3


Dipnotlar

<div class="references-small"> <references /> </div>

Kaynaklar

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki F Klavye maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar