Fenomen

Fenomen (Fransızca: ''phíénomí¨ne'' kelimesinden) veya görüngü, duyularla algılanabilen şey. Fenomen kelimesi, bazılarınca sadece şaşırtıcı şeyler için kullanılsa da, genel kullanımda böyle bir anlamı bulunmamaktadır.

FENOMEN (türkçe) anlamı

1. 1 . Olay:
2. Güneşin batıdan doğması gibi olağanüstü bir fenomen sayılmalıdır bu.- H. Taner.
3. 2 . felsefeGörüngü.

FENOMEN (türkçe) anlamı

4. olay
5. olgu
6. görüngü
7. hayranlık uyandıracak kadar dikkat çekici.

FENOMEN (türkçe) ingilizcesi

1. n. phenomenon,

FENOMEN (türkçe) fransızcası

1. phénomène [le]

FENOMEN (türkçe) almancası

1. n. Erscheinung
2. Naturereignis
3. Naturerscheinung
4. Phänomen
Fenomen (Fransızca: phíénomí¨ne kelimesinden) veya görüngü, duyularla algılanabilen şey. Fenomen kelimesi, bazılarınca sadece şaşırtıcı şeyler için kullanılsa da, genel kullanımda böyle bir anlamı bulunmamaktadır. ==Felsefi anlamı== Felsefede somut, algılanabilir ve denenebilir olay ve nesne demektir. Bir nesne, olay ya da sürecin nesnel gerçekliğini vurgulayan bir ifadedir. Kant, fenomeni, duyularla algılanamayan mutlak gerçek anlamında kullandığı numen terimine karşıt olarak, duyularla algılanabilen şeyler için kullanmıştır. Edmund Husserl'e göre ise fenomenolojinin ele aldığı konu, algısal ve deneysel nesneler dünyası değil, nesnelerin özüdür. * Olay * Olgu * Gerçek * Öz * Görünüş * Biçim * Fenomenoloji * Fenomen Jazz Rock Fusion Band ==Kaynak== * TDK *Felsefe terimleri Sözlüğü, Bedia Akarsu, İnkilap Kitabevi. } }

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Fenomen maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar