Filo

Filo Alm. Flette (f), Fr. Flette (f), İng. Fleet. Aynı hizmeti yapmaları için görevlendirilen ve bir kumanda altında bulunan gemi ve uçaklardan meydana gelen birliğin adı. Ticaret ve balıkçı gemilerinden meydana gelen birliklere de filo adı verilir. Hava Kuvvetlerinde uçakların cinsine ve yaptıkları görevlerine göre filolara isim verilir: Avcı filosu, av bombardıman filosu, keşif filosu, nakliye filosu gibi. Eskiden yelkenli gemilerin kullanıldığı zam

FILO (türkçe) anlamı

1. Birkaç savaş gemisinden mürekkep donanma parçası. Donanmanın bir kısım ve bölüğü.

FILO (türkçe) anlamı

2. bir arada ve bir komuta altında bulunan savaş gemilerinin ya da uçaklarının tümü.aynı tür yük taşıyan ticaret gemilerinin tümü.bit.
1. n. pastry dough spread out into very thin sheetsv. spin
behavepref. pro,

FILO (türkçe) ingilizcesi

2. n. pastry dough spread out into very thin sheetsv. spin
3. behavepref. pro,

Filo (ingilizce) fransızcası

1. n. pâte à filo
2. pâte à patisserie très fine

Filo (ingilizce) almancası

1. n. Filo
2. Teig in sehr dünne Schichten ausgerollt

Filo (ingilizce) italyancası

1. s. filo
2. tipo di massa molto sottile e friabile

Filo (ingilizce) portekizcesi

1. s. massa filo

Filo (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. pasteibeslag in heel kleine lagen
Filo Alm. Flette (f), Fr. Flette (f), İng. Fleet. Aynı hizmeti yapmaları için görevlendirilen ve bir kumanda altında bulunan gemi ve uçaklardan meydana gelen birliğin adı. Ticaret ve balıkçı gemilerinden meydana gelen birliklere de filo adı verilir. Hava Kuvvetlerinde uçakların cinsine ve yaptıkları görevlerine göre filolara isim verilir: Avcı filosu, av bombardıman filosu, keşif filosu, nakliye filosu gibi.

Eskiden yelkenli gemilerin kullanıldığı zamanlarda, firkateynden daha küçük gemilerden meydana gelen gemi birliklerine de filo denirdi. Bugün bir milletin denizlerde gezdirdiği gemiler, taşıtlar ve ticaret araçlarının hepsine birden ticaret filosu adı verilmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Önceki Paylaşımlar