Firuze şu anlamlara gelebilir:

FIRUZE (türkçe) anlamı

1. Nişabur'da çıkan açık mavi renkli ve kıymetli bir taş.

FIRUZE (türkçe) anlamı

2. küpe ve yüzük taşı gibi bezek işlerinde kullanılan
3. mavi renkli
saydam olmayan hidratlı doğal alüminyum ve fosfattan oluşan değerli bir mineral.

FIRUZE (türkçe) anlamı

4. (Arapça) Kadın ismi 1. (bkz. Firuz). 2. Nişabur'da çıkan açık mavi renkli ve değerli bir yüzük taşı. 3. Açık yeşil
5. dağ yeşili ile gök mavisi arasında ve bal mumu parlaklığında maruf kıymetli taş.

FIRUZE (türkçe) ingilizcesi

1. n. turquoise,

FIRUZE (türkçe) fransızcası

1. turquoise [la]

FIRUZE (türkçe) almancası

1. Türkis
firuze ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Firuze

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki firuze maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Firuze

  Firuze şu anlamlara gelebilir:

  Firuze (albüm)

  Firuze, Sezen Aksu'nun 1 Ocak 1982 çıkışlı beşinci stüdyo albümüdür.

  Neredesin Firuze

  Neredesin Firuze, 2004 yılı yapımı Türk filmi. IFR (İstisnai Filmler ve Reklamlar) tarafından gerçekleştirilen prodüksiyonda Levent Kazak'ın yazdığı senaryo Ezel Akay (Ezop) tarafından yönetilmiştir.

  Neredesin Firuze (film)

  "Neredesin Firuze" 2004 yılı yapımı bir Türk filmidir. IFR (İstisnai Filmler ve Reklamlar) tarafından gerçekleştirilen prodüksiyonda Levent Kazak`ın yazdığı senaryo Ezel Akay (Ezop) tarafından yönetilmiştir. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Ata Demirer, Murat Akkoyunlu, ...

  Neredesin Firuze (albüm)

  Neredesin Firuze, Ezel Akay'ın ("Ezop" olarak belirtilmiştir.) aynı adı taşıyan Neredesin Firuze filminin müziklerinden oluşan albüm.

  Firuze, Razavi Horasan Eyaleti

  Firuze ''(Farsça:''فیروزه'')'', İran'ın Razavi Horasan Eyaleti'nde şehir.

  Firuze (iran)

  Firuze (Farsça:فیروزه), İran'ın Razavi Horasan Eyaleti'nde şehir. İdari olarak Taht Colgehan şehristanı'na bağlıdır ve bu şehristanın yönetim merkezidir.

  Firuze şehristanı

  Taht Colgehan şehristanı (Farsça: شهرستان تخت‌جلگه ), İran İslam Cumhuriyeti'nde Razavi Horasan Eyaleti'nin 25 şehristanından birisidir.

  Turquoise

  Turkuaz, türkuvaz, turkuvaz (Fransızca: pierre turquoise/"Türk taşı") ya da firuze, saydam olmayan (opak) turkuaz (mavi-yeşil) renkte yarı değerli bir taş. Antik Mısır'da dahi mücevher yapımında kullanılmıştır.

  Sinema

  Sinema, film üstüne saptanmış görüntülerin ya da çizilmiş desenlerin ışıkla bir perdeye art arda düşürülerek hareketli görüntüler elde edilmesi temeline dayanan sanat dalı. Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve ...

  Turkuaz

  Turkuaz, türkuvaz, turkuvaz (Fransızca: pierre turquoise/"Türk taşı") ya da firuze, saydam olmayan (opak) turkuaz (mavi-yeşil) renkte yarı değerli bir taş. Antik Mısır'da dahi mücevher yapımında kullanılmıştır.

  Taş

  Yer kabuğu kütlesinden kopan veya koparılan, çeşitli işlerde kullanılan katı ve sert madde. Jeoloji ilmine göre yer kabuğu temel iki ana maddeden meydana gelmektedir. Bunlar kütle (taş) ve topraktır. Kütleler değişik yapıya sâhip minerallerden kopan değişik büyüklükteki ...