Flaş Disk (Flash Disc) Nedir ?

flash disk nedir hakkında bilgi ltf

Flaş Disk (Flash Disc) nedir ? Flaş Disk (Flash Disc) nedir ?
2009-11-10T21:23:34+02:00
Flaş diskler; USB flaş sürücü, USB hafıza ünitesi , flash disk ya da USB bellek USB 1.1 veya 2.0 arayüzü ile entegre edilmiş, kapasiteleri 256 GB'a kadar ulaşabilen, küçük, hafif, çalışma esnasında sökülüp takılabilir NAND-tipinde veri depolama aygıtlarıdır. Neredeyse USB veriyolunu destekleyen tüm sistemler tarafından kullanılabilir. USB flaş bellekler aynı zamanda flaş sürücü, flaş disk adları ile de bilinmektedir. Flaş sürücüler sadece bilgisayarın USB girişine takılı olduğu sürece çalışır durumdadırlar ve harici güç kaynağı veya pil gücüne ihtiyaç duymazlar ve her türlü bilgi saklanabilir. Optik sürücülerden daha hızlı ve kullanımı daha kolaydır.

USB flaş bellekler saklayabildikleri veri miktarına göre çeşitlendirilirler. 512 MB ile 256 GB arasında veri saklayabilen USB bellekler mevcuttur.
0 Yorum Yap
Flaş Disk (Flash Disc) nedir ? Flaş Disk (Flash Disc) nedir ?
2009-11-10T21:20:40+02:00
Flash Disc yada Flaş disk (Flaş bellek), güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Flash Discin yapısı RAM'lere, kullanımı Hard Disk'lere benzer.

Flaş Disklerin (Flash Disc) yapısı mekanik değildir; elektroniktir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliklerinden dolayı bu tarz bellekler "solid-state" olarak, yani "durağan" olarak adlandırılırlar. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. MP3 Player'larda, cep telefonlarında, el bilgisayarlarında, dijital fotoğraf makinalarında ve dijital görüntü aygıtlarında yaygınca kullanılırlar.

Flaş Disk (Flash Disc), bir EEPROM çeşidi olarak adlandırılabilir. "Elektriksel olarak programlanabilen sadece okunabilen bellek" olarak çevirebileceğimiz EEPROM'ların üzerindeki veriler elektriksel yolla değiştirilebilir. Sadece okunabilir bellek denilmesinin sebebi, blgilerin kalıcı olmasından kaynaklanır. Klasik bellek yapılarından bilindiği üzere, Flaş Diskler (Flash Disc) de hücrelerden oluşur. Her hücrenin kendi transistörleri vardır. Bilgisayar otamında bilgiler 0 ve 1'lerden oluşur. 0'lar düşük voltaj, 1'ler ise yüksek voltaj anlamına gelir. Veri yazılmak istendiği anda, transistörlerin voltaj seviyeleri değiştirilerek bilgiler yazılır / silinir / yenilenir.

Flaş Disklerin (Flash Disc) genel özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz:
- Ufak boyut; Çeşidine göre, kredi kartının yarısı veya çeyrek büyüklüğünde olabilir.
- Sessiz
- Hafif
- Hızlı erişim
- Sağlam yapı

Günümüzde birkaç çeşit Flaş Disk (Flash Disc) çeşidi bulunuyor. Bunların başlıcaları şöyle:
- CompactFlash
- SD (Secure Digital)
- MultimediaCard
- Memory Stick
- Smart Media
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar