Güver Kanyonu

güver kanyonu hakında çok bilgi lazım lütfen yardım edin

güver kanyonu güver kanyonu
2009-10-14T01:14:17+03:00
Güver kanyonuna benzeyen dünyadaki tipik kanyon örnekleri:
- Grand kanyonu
- Antelope
- Bryce
- Colarado'daki (ABD) Büyük kanyonu.

Güver kanyonuna benzeyen Türkiyedeki tipik kanyon örnekleri:
- Saklıkent kanyonu
- Köprülü kanyon
- Çoruh vadisi
Kanyon tiplerine kireç taşı kanyonları ve deniz kanyonları da örnek verilebilir.

Kanyon; güçlü ırmakların kireçli olmayan bölgelerde kazdıkları derin vadileri belirtir.Kanyonların kenarları çok sarp boğazlar biçiminde ortaya çıkar.kayaların kenarları aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak çeşitli şekiller alır.
0 Yorum Yap
güver kanyonu güver kanyonu
2009-10-11T16:19:17+03:00
Antalya'nın kuzeyinde Düzlercam Parkı yakınındaki Güver kanyonu, 2 kilometre uzunluğa, 30 metre genişliğe ve 115 metre derinliğe sahip. Suyun kayaları aşındırmasıyla meydana gelmiş. Antalya merkezinden 20 kilometre uzaklıkta. Antalya merkezinden 20 kilometre uzaklıkta. konaklama için bir tesis bulunmuyor ancak, düzlerçamı piknik alanı’nda günübirlik konaklama yapılabiliyor. akdeniz bitki örtüsü maki, ardıç, meşe, pırnal meşesi, sakız, keçiboynuzu ve funda gibi ağaç ve çalı toplulukları var. parkta, geyik dağı keçisi, tilki, kurt, üveyik, kartal ve doğan kuşları da bulunuyor.

Güver kanyonunun oluşumu
Güver kanyonunun temelini oluşturan Travertenler, kalsiyum bi karbonatlı suların yeryüzüne çıktığı veya basıncın azaldığı yerlerde, içindeki CO2 gazının uçması ile, çoğu zaman muntazam tabakalar halinde oluşan, boşluklu kalkerlerdir, bir anlamda kireç taşı olarakta bilinirler. Güver Kanyonu kireç taşı mağaraları, karstik şekillerden biridir.Bu mağaralar, kalkerli arazi içinde suların eritme ve aşındırması sonucu meydana gelen yeraltı boşluklarında oluşur. Kanyonun yapısında bulunan karstik kayaç türü suyun aşındırmasından çok kolay etkilenen bir kayaçtır. Kanyonun oluşumunda suyun etkisine uzun süre dayanamayan bu kayaç türü etkili olmuştur. Ancak oluşum süreci yaklaşık bir milyon olduğu tahmin edilmektedir. Bu oluşum süreci hali hazırda devam etmekte olup günümüzde Güver kanyonunun uzunluğu 2 KM., derinliği 115 metreyi aşmakta ve genişliği 20-30 metreyi bulmaktadır.


Güver kanyonuna ulaşım

Göynük'ün 10-15 km uzağında bulunan ve turizme yeni açıldığından dolayı fazla bilinmeyen bu kanyona ulaşım için çeşitli seçenekler mevcuttur:

Köyden yaklaşık 2 saat sürecek bir yürüyüş ile veya Göynük'ten jip, 4 tekerlekli safari motorsikleti gibi araçlar kiralanarak gidilebileceği gibi yine Göynük Belediyesi'nin bir hizmeti olarak saat başı hareket eden kanyon otobüsüne binilerek de gidilebilmektedir. Bu ulaşım vasıtalarıyla ancak vadinin başına kadar gelinebilmektedir. Bundan sonra muhteşem manzaralar eşliğinde yaklaşık 3-4 km'lik bir dağ yolu yürünmelidir. Ulaşılan son noktada ise kanyonun buz gibi suları yürüyüşe geçit vermez. Bu noktada bazen suda yüzerek, bazen ise kayalardan yürüyerek kanyonun daha yukarılarına gidebilebilir. Bu sebeple gezi için mayolu olmakta fayda var. Ayrıca kanyonda herhangi bir tesis bulunmadığı için soğuk su ve yiyecek köyden tedarik edilmelidir.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar