Ege Denizi harita ve uydu görüntüleri

Ege Denizi, 41'-35' kuzey enlemleriyle 23'-27'/28' doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyden güneye yaklaşık 660km uzanır; genişliği kuzeyde 270, ortada 150, güneyde ise 400km kadardır. Balkan yarımadasının doğu bölümü ile Anadolu arasında yer alan deniz. Çanakkale Boğazı aracılığıyla Marmara Denizi’ne ve Karadeniz’e bağlanan Ege Denizi’i yüzölçümü 214000km2’dir. daha fazla bilgi

Harita yükleniyor...
[harita yüklenirken lütfen bekleyiniz (toplam 268,94 KB)] Ege Denizi harita

Resmin boyutları: 1459px x 1200px, Dosya boyutu: 275391byte (268,94 KB), Renk: , Formatı: .

Harita, sayfaya sığabilmesi için küçültülmüştür. Haritada yakınlaşmak veya uzaklaşmak için, resme iki kere tıklayın, üstteki + veya - işaretlerini ve/veya fareniz üzerindeki sayfa kaydırma aparatını kullanabilirsiniz.
Yorumlar - Lütfen konu (Ege Denizi) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

vildan : ege denizi yakın bir geçmişte aegis ya da egeid adı verilen bir kara parçasının büyük bir bölümünün sular altında kalmasıyla oluşmuştur. adı da buradan gelir ÜSTÜNDEKİ adaların çoklugu nedeniyle adalar denizi diye anılır. kıyılar son derece girintili çıkıntılıdır. - 2 yıl, 5 ay önce yazıldı.