Hazar Denizi harita ve uydu görüntüleri

Hazar Denizi Avrupa ve Asya Kıt’aları arasında dünyanın en büyük iç denizi. Eski adı Casprum veya Hyracnıum Mare’dir.Hazar Denizinin güney kıyılarının bir kısmı İran’a aittir. Geri kalan kısmı Rusya Federasyonu, Türkistan, Kazakistan, azerbaycan toprakları içerisindedir. Uzunluğu 1200, genişliği 300 kilometredir. Açık denizlerle irtibatı yoktur. Bu yüzden de su seviyesi devamlı değişir. 1930 ile 1957 seneleri arasında denizin seviyesi normalden 26 m alçaldı. Bunun sonucu kapladığı ala daha fazla bilgi

 harita

Resmin boyutları: px x px, Dosya boyutu: byte (0,00 KB), Renk: , Formatı: .
Yorumlar - Lütfen konu (Hazar Denizi) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

10/C Gebze GATEM: hazar denizi tatlımı yoksa tuzlumudur bana yardım edbilecek varmı ?? - 4 yıl, 10 ay önce yazıldı.
eli: xezer denizinden okena cixis olsaydir ele olardi - 4 yıl, 6 ay önce yazıldı.
natasa: beli baliglarin sayi ve xezer denizi cox cirklenib - 4 yıl, 6 ay önce yazıldı.
ILKIN: Ben Azeriyim ve Azerbaycandayim.Aslinda Hazar göl ama çok büyük oldugu için deniz diyorlar.Hazar denizi son zamanlar çok kirlenmis. Baliklarin sayi azalmis. - 4 yıl, 6 ay önce yazıldı.
cvoboda: hazar denızının altındada bır denız vardır ve bır canlı yasamı daha kac yılında bılmıyorum ama yarılan bu denız 2 3 arastırmacı dalgıcı alarak kapanmıstır aslında hazarın baska yerlerle baglantısı vardır - 4 yıl, 9 ay önce yazıldı.
Deniz Hukukçusu/Dr.N: Hazar''ın deniz mi yoksa göl mü olması henüz çözülememiş bir sorundur. Bunun hukuki nedenlerinden de öte Hazar kıyısında bulunan devletlerin politik çıkarlarıdır. Çok uzun asırlar önce Hazarın Atlas okyanusuyla bağlı olduğu ve çok tuzlu (göle kıyasen) olmasından dolayı Hazar Denizi olarak adlandırılmıştır. Ancak Denizin tanımında, onun tüm dünya yüzeyinde doğal bir ulaşım-iletişim alanı oluşturması ve tuzlu olması gibi özelliklerinin bulunması gereklidir. Hazar tuzluluk oran denizlere yakındır, fakat hiç bir deniz veya okyanusla doğal (Kanallar hariç - yapay olduğundan dolayı ) ulaşım-iletişim alanı oluşturmamakta ve bu yüzden de göl olarak nitelendirilmesi daha doğru olmaktadır. Zaten teamül kuralları gereği de Hazarda uygulanan kurallardan dolayı onun bir göl olduğu kanısına varılabilir. - 5 yıl, 6 ay önce yazıldı.
oktankeles: hazar denızının dogu yonune bakın seytanın sıluetını goreceksınız - 5 yıl, 6 ay önce yazıldı.
sayim Güneş: Bence Hazar Gölü denmesi lazım fakat Hazar Denizi denmesinin bir sebebide hem neredeyse bizim Karadeniz kadar büyük olması hemde çevresinde birçok ülke bulundurmasından dolayı olsa gerek... - 6 yıl, 10 ay önce yazıldı.
kazak: hazar denizi mi doğrudur yoksa hazar gölü mü - 6 yıl, 10 ay önce yazıldı.