Haya

hayâ Alm. Scham (-gefühl n) (f), Verschamtheit (f), Fr. Honte, pudeur (f), İng. Shame. Sadece insana mahsus olan utanma duygusu, Allahü tealanın razı olmadığı çirkin şeyleri yapmaktan sakınma, başkalarının kötülemelerinden korkma, kötü iş yapınca utanma; utanmak, sıkılmak. Dinde haya; Allah korkusu sebebiyle günah işlemekten kaçınmak demektir. İslam dininde haya sahibi olmak üzerinde önemle durulmuştur. Tam bir haya sahibi olmak için Allah’a inanmak,

HAYA (türkçe) anlamı

1. (Arapça) Kadın ismi l. Utanma
2. sıkılma. 2. Ar
3namus
edep. 3. Allah korkusu ile günahtan kaçınma.

HAYA (türkçe) anlamı

4. erbezi torbası
5yumurta
testis.

HAYA (türkçe) anlamı

6. Er bezi.
7

HAYA (türkçe) ingilizcesi

1. [Haya] v. have
2possess
3get
4live
5. n. beech
6. beech tree
7. n. testicle
8testis
9spermary
10stone

HAYA (türkçe) fransızcası

1. testicule [le]

HAYA (türkçe) almancası

1. n. Ei
hayâ Alm. Scham (-gefühl n) (f), Verschamtheit (f), Fr. Honte, pudeur (f), İng. Shame. Sadece insana mahsus olan utanma duygusu, Allahü tealanın razı olmadığı çirkin şeyleri yapmaktan sakınma, başkalarının kötülemelerinden korkma, kötü iş yapınca utanma; utanmak, sıkılmak.

Dinde haya; Allah korkusu sebebiyle günah işlemekten kaçınmak demektir. İslam dininde haya sahibi olmak üzerinde önemle durulmuştur. Tam bir haya sahibi olmak için Allah’a inanmak, O’nun emir ve yasaklarını öğrenip yapmak ve O’nun azabından korkmak lazımdır. Bunun için de din, iman ve ahlak bilgilerinin öğrenilmesi ve çocuklara, gençlere öğretilmesi gerekir. Aksi halde hayalarının ve iffetlerinin yok edilmesine sebeb olunabilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Önceki Paylaşımlar