Iftira

Iftira

İftira, Türk Ceza Kanunu'nun "Adliyeye Karşı Suçlar" bölümü, 267. maddede "yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği hâlde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idarî bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat etmek" olarak tanımlanmaktadır.

IFTIRA (türkçe) anlamı

1. kasıtlı ve asılsız suç yükleme
2. kara çalma
3karalama
bühtan.

IFTIRA (türkçe) anlamı

4. Bir kimseye kasıtlı ve asılsız suç yükleme
5. kara çalma
6. bühtan:
Kim bilir sizi de buraya hangi iftira ile tıktılar?- H. Taner.

IFTIRA (türkçe) ingilizcesi

1. n. slander
2calumny
3defamation
4aspersion
5calumniation
6complaint
7denigration
8malediction
9obloquy
10scandal
11smear
12vilification

IFTIRA (türkçe) fransızcası

1. calomnie [la]
2. diffamation [la]

IFTIRA (türkçe) almancası

1. n. Verleumdung
İftira, Türk Ceza Kanunu'nun "Adliyeye Karşı Suçlar" bölümü, 267. maddede "yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği hâlde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idarî bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat etmek" olarak tanımlanmaktadır. Karşılıklılık Etiği gereği; basın ve yayın yoluyla işlenen iftira suçundan dolayı mahkumiyet kararı verilmesi halinde hüküm, suçun işlendiği veya eşdeğeri basın ve yayın organıyla ilan edilmekte ve ilan masrafları hükümlüden tahsil edilmektedir. == Ayrıca bakınız == * Yalan

Kaynaklar

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Iftira maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar