hâlis, temiz etmek, niyeti temizlemek, yalnız Allah için yapmak. Kendisine başka bir şeyin karışması düşünülen bir şeye, o başka şey karışmamış ise, buna hâlis denir. Böyle saf, karışıksız ve samimi işe ihlâs adı verilir.

IHLAS (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Temiz sevgi ve yürekten bağlılık.
2 . din b. (***) İbadetlerdeki içtenlik.
IHLAS (türkçe) anlamı
3. (Arapça) Erkek ismi 1. Halis
4. temiz doğru sevgi. 2. Gönülden gelen dostluk
5. samimiyet
6. doğruluk
7. bağlılık. 3. Kur'an-ı Kerim'in 112. suresinin adı.
hâlis, temiz etmek, niyeti temizlemek, yalnız Allah için yapmak. Kendisine başka bir şeyin karışması düşünülen bir şeye, o başka şey karışmamış ise, buna hâlis denir. Böyle saf, karışıksız ve samimi işe ihlâs adı verilir. Meselâ sütün hâlis ve saf olması, kan, idrâr ve pislik gibi inekten çıkan herhangi bir şeyin ona karışmış olmamasıdır. Yalnız Allah rızâsı için niyet edilerek yapılan işler hâlistir. İslâmiyette, her ibâdette ihlâs üzere olmak emredildi.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  İhlas Haber Ajansı

  İhlas Haber Ajansı'nın en kısa vadede hedefi ise dünyanın en büyük ve en hızlı haber ajansı olarak abonelerine hizmet vermektir.Türkiye'deki en kapsamlı haber ajansı olan İHA, profesyonel kadrosu, modern teknolojik cihazlarla donatılmış yurt içinde ve yurt dışındaki 145 büro, ...

  İhlas Haber Ajansı (İHA)

  İhlas Haber Ajansı (İHA), İhlas Holding'e bağlı olarak Türkiye içinde ve Türkiye dışında çalışmakta olan bir Türk haber ajansıdır. 145 büro, 500’e yakın kamera, görüntü transferi için 78 adet data hattı, Bağdat, Basra, Moskova, İstanbul, Kahire, Paris, Londra, ...

  İhlas Holding

  Temeli, 1970 yılında Türkiye gazetesinin kurulması ile atılan İhlas Holding, Grup tarafından kurulan ve değişik sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri 1993 yılında holding çatısı altında toplamıştır. İhlas Holding'in dinamosu inşaat grubudur.

  İhlas (terim)

  İhlas, samimi olmak, dine içtenlikle bağlanmak, esaslarını sırf Allah rızası için uygulamak anlamına gelen bir dini terimdir. Riya'nın aksi ve zıttıdır.

  İhlas Finans

  İhlas Finans, İhlas ailesine bağlı İhlas Holding'in bankasıdır.

  İhlas Yayın Holding

  İhlas Yayın Holding, 14 Eylül 2007 tarihinde ihlas Holding bünyesinde kurulmuş ve gazete, dergi, kitap, radyo ve televizyon yayıncılık, alanlarında faaliyet gösteren bir şirkettir.

  Ihlas

  hâlis, temiz etmek, niyeti temizlemek, yalnız Allah için yapmak. Kendisine başka bir şeyin karışması düşünülen bir şeye, o başka şey karışmamış ise, buna hâlis denir. Böyle saf, karışıksız ve samimi işe ihlâs adı verilir.

  İhlas Suresi

  İhlas Suresi (Arapça: سورة الإخلاص , Sūrat'ul İhlās), Kur'an'ın 112. suresidir. Mekke'de indirilmiş olan 4 ayetten oluşur.

  İhlas Suresi'nin Anlamı

  Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

  Arefe

  AREFE Ay takvimine göre Zilhicce ayının dokuzuncu günü, Kurban bayramından bir önceki gün. Lügatte “tanıma” manasına gelir. Başka günlere ve Ramazan bayramından önceki güne Arefe denmez. Müslümanlığın beş şartından birisi de hali vakti yerinde olan zenginlerin hacca ...

  Allah

  Allah müslümanlar tarafından Tanrıya verilen isim, Arapça'dır. Allah müslümanların yanısıra Hırıstiyanlar ve Yahudiler tarafından ve katolik Maltalılar tarafından da kullanılır.