Hac ve umre yapmak için giyilen, yünlü pamuklu veya ketenden yapılmış dikişsiz, peştemal gibi, iki beyaz örtü. Biri belden aşağı, öteki omuzlara sarılır. İhrâm elbisesi giyen kimseye “muhrim” denir. İhrâm elbisesinin belden aşağı sarılan kısmına “îzâr”, omuzlara atılan kısmına “ridâ” ismi verilir. İhrâm iple bağlanmaz, düğümlenmez.

İHRAM (türkçe) anlamı
1. eskiden yunanlıların
2. romalıların
3. günümüzde de berberilerin büründükleri geniş
4. beyaz
5. yünlü çarşaftan giysi.kâbe'ye girerken hacıların örtündükleri dikişsiz bürgü.yün yaygı.
1.

Ihram İngilizce anlamı ve tanımı

Ihram anlamları
    (noun) The peculiar dress worn by pilgrims to Mecca.
Ihram tanım:
Kelime: ihram
2. ihram
3. Click here to search for another word in the Turkcebilgi.com Online Dictionary.
4.

İhram hakkında bilgiler

Alm. Gewandnder Mekkapilger, Fr. Manteau (m), des pélerins musulmans, İng. Unstitched cloth of pilgrims in Mecca. Hac ve umre yapmak için giyilen, yünlü pamuklu veya ketenden yapılmış dikişsiz, peştemal gibi, iki beyaz örtü. Biri belden aşağı, öteki omuzlara sarılır. İhram elbisesi giyen kimseye “muhrim” denir. İhram elbisesinin belden aşağı sarılan kısmına “izar”, omuzlara atılan kısmına “rida” ismi verilir. İhram iple bağlanmaz, düğümlenmez. İhrama bürünmek, haccın farzlarından birincisidir. Kadınlar ihram elbisesi giymeyip örtülü olarak hac ve umre ibadetlerini yaparlar.

Allahü teala, ayet-i kerimede mealen buyurdu ki: “Hac ayları bilinen, Şevval, Zilkade ayları ile Zilhicce’den on gündür. İşte kim o aylarda ihrama girerek kendine farz yaparsa artık hacda kadına yaklaşmak, günah işlemek ve kavga etmek yoktur.” (Bakara suresi: 197).

İhrama girerken temizlenmek ve gusül (boy abdesti) almak ve iki rekat namaz kılmak sünnettir. Hac için, umre için, ticaret için veya herhangi birşey için uzaktan gelenlerin mikat denilen yerleri, ihramsız geçerek, Hareme, yani Mekke-i mükerremeye girmeleri haramdır (günahtır). İhramsız geçenin, geri mikata gelip ihrama girmesi lazımdır. İhrama girmezse kurban kesmek lazım olur. Mikat yerleri Medineliler için Zül-huleyfe, Iraklılar için Zatül-ırk, Şam yönünden gelenler için Cuhfe, Necid bölgesinden gelenler için Karnül-menazil ve Yemen’den gelenler için Yelemlem’dir.

Mikat yerlerini geçerken niyyet ederek ve emir olunan şeyi okuyarak, usulü ile ihrama girilir.

İhram giyen kimseye, bazı şeyler yasak olur. Mesela karadaki av hayvanlarını öldürmesi, dikilmiş elbise giymesi, bir yerini traş etmesi, cima etmesi (cinsi münasebette bulunması), kavga ve münakaşa etmesi, koku sürünmesi, tırnak kesmesi, erkeğin mest, ayakkabı giymesi ve başını örtmesi, hatmi ile başını yıkaması, eldiven, çorap giymesi, hamama girmesi, kendiliğinden çıkan ot ve ağaçları koparması, caiz değildir. İhramlıyken nelerin yapılıp nelerin yapılamıyacağına dair ve diğer geniş bilgi ve açıklamalar fıkıh kitaplarında yazılıdır.