İlk Astronotlar Kimlerdir? Astronotların Isimleri Nelerdir?

Dünyadaki ilk astronotlar kimlerdir

Neil Armstrong Ay'a ilk defa ayak basan insan ..16 Temmuz 1969 saat 09.32’de, arkadaşları Aldrin Edwin, Collius Mike ile birlikte Apollo-11 içinde Ay yolculuğuna çıktı. Apollo’nun fezaya atılışını Florida’da 55 ülkeden 3493 muhabir ve bir milyona yakın insan takib etti. Apollo-11 kalkışından 102 saat 47 dakika sonra Ay’a iniş yaptı. Ay’da gerekli incelemeleri yaptıktan sonra başarı ile dünyaya döndü.
0 Yorum Yap
İlk astronot Rusların tabiriyle kozmonot Rus asıllı ve ozamanki Sovyetler Birliği'nce uzaya gönderilen Yuri Gagarin'dir. Sovyetler Birliği, Vostok serisi uzayaraçları ile uzaya ilk insanı göndermeyi başardı. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961'de Vostok 1 aracıyla yaptığı uçuşla Dünya yörüngesine başarıyla ulaşan ilk insan olmuştur. Bu olayın yıldönümü Rusya'da ve birçok ülkede hâlâ kutlanmaktadır. İlk Sovyet uzayadamlarının eğitim programı sürdürülüyordu. Tüm hazırlıkların tamamlanması üzerine, 12 Nisan 1961'de içinde Yuri Gagarin'in bulunduğu Vostok 1 uzaya gönderildi. Vostok 1, dünya yörüngesinde 108 dakikada tam bir tur attıktan sonra Gagarin'i Sovyet topraklarına indirdi. Bunun haricinde 16 Haziran 1963 tarihinde ilk kadın astronot olan Valentina Tareşkova olmuştur. 18 Mart 1965 tarihinde Aleksei Leonov uzaya gönderilmiş ve uzay yürüyüşünü gerçekleştirmiştir.

ABD tarafından uzaya gönderilen yani ilk uzay aracı John Glenn yönetimindeki Mercury 4 aracı 20 Şubat 1962 tarihinde gerçekleştirildi. Tüm bunların haricinde Ay'a gönderilen ilk uzay aracı ve içindeki mürettabat ise şöyledir: Neil Armstrong, Michael Collins ve Edwin Buzz Aldrin'dir.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar