Inceburun

Inceburun

İnceburun, Anadolu'nun en kuzey noktası. Karadeniz'e uzanan Sinop Yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alır.

İnceburun, Anadolu`nun en kuzey noktası. Sinop ilinin Karadeniz`e uzanan ucunda, 42°06` kuzey enlemi ve 34°58` doğu boylamında yer alır.

Burun, katılaşmış lav ve aglomeralardan oluşur.Üst Kretase (Tebeşir) Döneminde (Kretase Dönemi, y. 136-65 milyon yıl önce) ait volkanik yüzeyde lavlar, aglomeralara oranla daha geniş yer tutar.Lavlar, sütun biçiminde ve çok çatlamış bazaltlardan oluşur.Bazaltlar ve aralarındaki aglomeralar bu kesimde genellikle kuzey ve kuzeybatıya doğru tabakalı biçimde bir eğim gösterir.

Dik falezli kıyılarla çevrilen İnceburun`un açığında bulunan ve aynı volkanik kayaçlardan oluşan Tavşan Adası, küçük bir kaya parçasıdır ve en kuzey nokta orasıdır. Burna en yakın köy Kurtkuyusu mezrasıdır. Köyün önünden başlayıp, kuzeye, İnceburun`a gidersek, oradan doğuya dönüp kıyıdan Başkaya Burnu`na, ardından güneydoğuya dönüp kıyıyı Hamsilos`a kadar takip edersek kıyının kayalık ve girintili çıkıntılı olduğunu görürüz. Hatta Hamsilos`un başında yüksek kayalar olması nedeniyle herkes burayı Türkiye`nin tek fiyordu olarak bilir ama bunun doğru olduğu söylenemez. İnceburun`da deniz yüzeyinden 53 m yükseklikte inşa edilmiş bir deniz feneri vardır. Sinop il merkezine 17-18 km uzaklıktadır.

Türkiye-coğ-taslak

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Inceburun maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar