inci

Alm. Perle (f), Fr. perle (m), İng. pearl. İstiridye gibi bazı kabuklu deniz hayvanlarının içinden çıkarılan, genellikle süs eşyası olarak kullanılan küçük tane. küçük taş

INCI (türkçe) anlamı

1. yanlışlığı nedeniyle gülünç olan sözcük ya da tümce.
2. istiridye gibi kimi kavkılı deniz hayvanlarının içerisinde oluşan
3. değerli
4. küçük
5. sert
sedef renginde süs tanesi.

INCI (türkçe) anlamı

6. 1 . İstiridye gibi bazı kavkılı deniz hayvanlarının içerisinde oluşan
7. değerli
8. küçük
9. sert
10. sedef renginde süs tanesi.
11. 2 . İncilerden oluşan takı:
12. Yalıdaki ev
13. Dürnev Hanım'ın halılarını
14. incilerini gözden çıkarmasıyla kurtuldu.- N. Cumalı.
15. 3 . teklifsiz konuşmadaYanlışlığı sebebiyle gülünç olan söz veya cümle.
16. Atasözü
17. deyim ve birleşik fiiller
18. inci gibi
(ağzından) inci saçmak

INCI (türkçe) anlamı

19. (Türkçe) Kadın ismi 1. İstiridye cinsinden deniz hayvanlarının içinde çıkan parlak
20. yuvarlak ve ziynet eşyası olarak kullanılan kıymetli taş. 2. Küçük
21. temiz ve sevimli. 3. Kıymetli.

INCI (türkçe) ingilizcesi

1. [INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) ]n. pearl
2. n. inches
3. inch

INCI (türkçe) fransızcası

1. perle [la]

INCI (türkçe) almancası

1. n. Perle
İnciler, küçük, yuvarlak, yüksek değerli, sert, sedef rengindedirler. Hayvanın vücuduna bir kum tanesi, bir parazit veya yapay olarak bir sedef parçası girince etrafında bunu kaplayan sedefimsi bir madde oluşur. Böylece tabaka üst üste gelerek küresel inci meydana gelir. Divan şiirinde incinin oluşumu nisan yağmurlarının yağmasına bağlanmıştır. Rivayete göre, istiridye kabuklarını açınca, yağmur tâneleri içeri alınır ve incinin ortaya çıkmasına sebep olur. Yabancı madde ete girmeyip kabukta kalırsa meydana gelen inci, yarı küresel veya düzensiz biçimde olur.

İnci, sedef yapısında olup %92 kalsiyum karbonat içerir. Sıcak ve ılıman bölge denizlerde yaşıyan yumuşakçalarda rastlanır. Günümüzde içinde inci meydana gelen yumuşakçalar yetiştirilerek, kültür inci üretimi önem kazanmıştır. Kültürle 3-7 yılda elde edilen bu inciler tabiilerinden ayrılmamakta, gerçek inciye benzediği kabul edilmektedir.

Her çeşit süs eşyâsında, bilhassa gerdanlık olarak kullanılmaktadır. Bilinen renginden başka pembe ve beyazları olduğu gibi nâdir de olsa siyah renkli inciye de rastlanır. Siyah inci nadir bulunduğundan daha değerlidir.

Cam küreler, üzeri doğu esansı denen yapışkan madde ile sıvanarak sahte inciler yapılmaktadır. Gerçek incinin pahalı olmasından dolayı sahte inci endüstrisi oldukça rağbet görmektedir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Inci Balığı

  İnci balığı (``Alburnus alburnus``), sazangillere (Cyprinidae) ait bir balık türü.

  Bilal İnci

  Türk Sineması’nın “kötü adamı” olarak tanınan Bilal İnci, Beyoğlu’nda kaldığı otelde ölü olarak bulundu.Girdiği şeker koması sonucu öldüğü anlaşılan Türk sinemasının “kötü adamı” Bilal İnci (69) için 15 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’te Yeşilçam ...

  761'inci Depo Taburu

  761'inci Depo Tabur'u , dünya savaş II'si boyunca bir Birleşik Devletler Ordu depo taburuydu. Birim, Federali'n lawını tarafindan, beyaz birliklerin yanında hizmet etmeye izin verilmediği , siyah askerlerden meydana gelmişti

  İnci Aral

  İnci Aral, Türk öykü ve roman yazarı. 1944 yılında Denizli'de doğdu.

  İnci Sezer Becel

  İnci Sezer Becel Türkiye'nin 2006 başı itibariyle mevcut 22 kadın kaymakamından biridir. 1971'de Gaziantep'in İslahiye ilçesinde Almancı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

  İnci Kefali

  İnci kefalı (``Chalcalburnus tarichi``), sazangiller (Cyprinidae) familyasından Van Gölü`nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı (tuzluluk %0.19, pH 9.

  İnci Kefalı

  İnci kefalı ya da Van balığı (Chalcalburnus tarichi), sazangiller (Cyprinidae) familyasından Van Gölü’nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı (tuzluluk %0.19, pH 9.8)sularında yaşayabilen endemik bir balık türü.

  İnci Çayırlı

  İnci Çayırlı, Klasik Türk Müziği yorumcusu, koro şefi.

  İnci (roman)

  İnci , zenginliğin ve paranın getirdiği kötülük ve felaketler üzerine yazılmış bir öykü...

  İnci Pirinççioğlu

  Hayrünnisa İnci Pirinççioğlu, Türkiye`nin ilk profesyonel turizm rehberidir. Turizm sektörünün en eski kuruluşlarından VIP Seyahat Acentesinin kurucusudur.

  İnci Gurami

  İnci gurami (Trichogaster leeri), doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 10-12 cm boyunda Osphronemidae ailesine ait bir balık türü. Aynı yaşam ortamından barışcıl türler ile karma akvaryumlarda beslenebilir.