Intibah

Intibah

İntibah ya da diğer adıyla Sergüzeşt-i Ali Bey, Namık Kemal'in, ilk kez 1876'da yayımlanan bir romanı.

INTIBAH (türkçe) anlamı

1. Uyanma
2. uyanış
3.
düzenle|Eylül 2007İNTİBAHAli Bey iyi eğitim almış, gösterişi seven, varlıklı biridir. Bir gün Çamlıca`da Mehpeyker adlı güzel, fettan bir kadınla tanışır, ona aşık olur. Ali Bey`in annesi bu durumu öğrenince çok üzülür. Çünkü Mehpeyker hafif meşrep bir kadındır. Ali Bey`i Mehpeyker`den vazgeçirebilmek için eve Dilaşub adında bir cariye alınır.

Ali Bey Mehpeyker`in iyi (kendisine yakışan) biri olmadığını öğrenince yıkılır. Dilaşub onu teselli eder. Ali Bey de bir süre sonra Dilaşub`la evlenir. Ancak Mehpeyker, Ali Bey`in Dilaşub`la evlenmesini gururuna yediremez. Ali Bey`i öldürtmek için tuzak kurar. Tuzağı haber alan Dilaşub Ali Bey`in ceketini giyerek dolaşmaya başlar. Bu nedenl Ali Bey zannedilerek öldürülür. Ali Bey da Mehpeyker`i öldürüp hapise girer. Hapiste kahrından ölür.

Bu yapıt edebiyatımızda ilk edebi (yazınsal değeri olan ve bir akıma bağlı) yapıt olup romantizm akımına bağlıdır.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Intibah maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar
Soru Sor

İlgili Başlıklar

İntibah