irmik

İrmik durum buğdayının öğütülüp elenmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. İrmik tanecikleri 125-140 mikrometre büyüklüğünde, sarı renkte, parlak ve köşelidir.

IRMIK (türkçe) anlamı
1. Sert buğdaydan elde edilen
2. taneleri iri
glütence zengin un.
IRMIK (türkçe) anlamı
3. sert buğdaydan elde edilen taneleri iri
4. glütence zengin un.
IRMIK (türkçe) ingilizcesi
1. n. semolina
2. farina
IRMIK (türkçe) fransızcası
1. semoule [la]
IRMIK (türkçe) almancası
1. n. Grieß
Alm. Griess, Fr. Semoule, İng. Semolina. Tahıl tânelerinin özellikle sert buğday tânelerinin ıslatılıp kurutulduktan sonra öğütülmesiyle elde edilen az çok iri tâneli un. Kabuklu (esmer) ve kabuksuz (beyaz) irmik olarak iki çeşidi vardır.

Glütence (unun nişastası alınmış hâli) zengin, besleyici ve hafif olan irmik, çorba, tatlı yapımında kullanılır. Bâzı ülkelerde kuskus yapmaya yarar. Mısır irmiğinden polenta (koyu bulamaç şeklinde bir yiyecek) yapılır.

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Irmik

  İrmik durum buğdayının öğütülüp elenmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. İrmik tanecikleri 125-140 mikrometre büyüklüğünde, sarı renkte, parlak ve köşelidir.

  İrmik Helvası

  İrmik helvası, irmiğin un, şeker, yağ ve arzuya göre fıstık, su, süt, margarin ve tereyağı gibi diğer katkılarla kavrulmasıyla elde edilen Türk tatlısıdır. Sıcak veya soğuk yenilebilir.

  Kuskus

  Kuskus (Berberi: ⵙⴽⵙⵓ ''Sksu'', Arapça: كسكس‎), Berberiler yemek, Mağrip ülkelerinde ana yemek olarak kabul edilen, nemli irmik buğdayının topçuklar halinde şekillendirilip buğday unuyla kaplanması yöntemiyle hazırlanan makarna türünden yemek. Topçuklar pişirilmeden ...

  Pike

  Pikei. (fr. pique).

  Boza

  BOZA Alm. Dickflüssiges, süsses Getränk (n), aus gegorener Hirse, Fr. Boisson (f), de millet, İng. Beverage made of fermented millet. Darıdan yapılan besleyici ve kuvvet verici bir içecek. Boza cin darısı denen kum darısından yapılır. Darı önce yıkanır, temizlenir. Sonra kurutulup ...

  Revani

  Revani on altıncı asır divan şairlerinden. Edirne'de doğdu. Asıl ismi İlyas Şüca Çelebi'dir. İyi bir tahsil gördü. İkinci Bayezid ve Yavuz Sultan Selim Hanın iltifatlarına mazhar oldu. Surre Eminliği, Ayasofya Camii Evkaf Mütevelliliğinde bulundu. Bursa'da Kaplıcalar ...

  Gaziantep

  Gaziantep ili, Türkiye Cumhuriyetinin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ildir.

  Makarna

  Makarna şişmanlatmaz ! Birçok kişi makarnayı çok sevmesine rağmen şişmanlatacağını sanarak kendini bu zevkten mahrum eder. Aslında makarna sadece buğday ve sudan oluşan çok saf bir gıdadır. Makarna yapımı için, buğday irmik haline getirilir, suyla karıştırılır ve şekil ...

  Helva

  Helva, Türkiye'de ve pek çok Orta Doğu ülkesinde yaygın bir tatlıdır. Temel malzemeleri un ya da irmik, yağ, şeker, süt, kaymaktır.

  Erbaa

  Erbaa, Tokat ilinin 2013 sonu itibariyle 60.742 ilçe merkezi nüfusuyla birlikte bereketli ovası, konumu, iş olanakları, sanayisi ve OSB gibi önemli etkenler sayesinde göç almaya devam eden bölgenin cazibe merkezi olmuş bir ilçesidir.