Iskelet Sistemi Nedir

iskelet sistemi nedir iskelet sistemi nedir
2009-10-25T17:53:01+02:00
Vücudumuzunla hareket edebilmemizi sağlayan yapılardan biri kemiklerimizdir. Kemiklerimiz serttir. Düşme çarpma gibi kazalara mukavemetlidir ancak kazaların şiddetine göre hasar görebilir yada kırılabilirler. Kemikler aynı zamanda kendi kendilerini onarabilme özelliğine sahiplerdir. Kırılma durumunda kemiklerin kaynaştırılarak tekrar vucudun bir parçası haline dönüşebilirler.

Hareket etmemizde rol oynayan iskelet sistemimiz, kemiklerin birleşmesiyle oluşur. Yetişkin insan iskeletinde yaklaşık 206 kemik vardır. Bebeklerine iskeletinde ise 300'den fazla kemik bulunur. bu kemiklerin bir kısmı büyüme esnasında kaynaşarak tek bir hal alırlar.

İskelet Kısımları (Bölümleri)


İskelet dört ana kısımdan meydana gelir. Bunlar; Kafatası, Omurga, Göğüs kafesi, Kollar ve Bacaklardır.

Kafatası


Beynimizin içinde bulunduğu ve onu dış etkenlerden koruyan iskelet kısmıdır. KAfatası bir motosiklet sürücüsünün kafasına taktığı kask gibidir. Kaskın kafayı koruması gibi, kafatası beyni korur.

Omurga


Boynumuzundan başlayıp sırtımız boyunca uzanır. Elimizle boynumuza veya sortımızın ortasına dokunduğumuzda omurga kemiklerini hissedebiliriz. Omurga, vücudumuzun dik durmasını sağlayan isketeletin, önemli bir parçasıdır. Kısa kemiklerin üst üste dizilmesiyle oluşmuştur. Boyun kısmındaki omurga kemikleri, başımıza destek vererek onu dik tutabilmemizi sağlar.

Göğüs Kafesi


Kaburga kemiklerinde oluşur. Kalp ve akciğer gibi hayati organlarımızı dış etkilerden korur.

Kollar ve Bacaklar


Kollay ve bacaklar ile hareketlerimizin büyük bir kısmını yapmaktayız. Yürürken üst ve alt bacak kemiklerimiz vücudumuza destek sağlar.

İskelet Çeşitleri


Vucudumuzda kemikler şekillerine göre 3 grupta incelenmektedir. Bunlar:
* Uzun kemikler; Kol ve bacaklarımızda,
* Kısa Kemikler; El, ayak ve omurgamızda,
* Yassı Kemikler; Göğüs, kafatası ve kaburga kemiklerimizi oluşturur.

İskeletin Görevleri


1. Vucudun dik durmasını sağlar
2. Vucudun, kaslar yardımıyla hareket etmesini sağlar.
3. İç organları korur ve destekler. Kas ve iç organlara tutunma ortamı oluşturur.
4. Vüduda şekil verir.
0 Yorum Yap
iskelet sistemi nedir iskelet sistemi nedir
2009-10-20T03:27:00+03:00
İskeletin görevleri
* Vücudun dik durmasını sağlar.
* İç organları dış etkilerden korur
* Kan hücreleri üretir.
* Kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri depo eder.
* İç organlara ve kaslara tutunma yüzeyi sağlar.
* Vücuda şekil verir.
0 Yorum Yap
iskelet sistemi nedir iskelet sistemi nedir
2009-10-19T21:56:25+03:00
İskelet sistemi vücudumuzu ayakta tutan kemiklerdir. Kemiklerin birbirine bağlanması ile "iskelet" dediğimiz çatı meydana gelir. Kemiklerin bağlantı yerlerine "eklem" adı verilir. Eklemler bulunduğu yere veya ihtiyaca göre sabit yahut hareketlidirler. Kafatasımızın eklemleri sabit iken, kol ve bacaklarımızın eklemleri hareketlidir. İskeletin en önemli kısmı olan kafatasımız, sekiz adet yassı kemiğin testere dişi gibi birbirine eklenmesi ile meydana gelmiş olup beynimizi dış etkilere karşı korumaktadır. Yüzümüzü meydana getiren alt kısım, on dört kemikten ibarettir. Bunlar içinde yalnız alt çene kemiği hareketlidir.
Gövdemizi dik tutmaya yarayan bel kemiğine "omurga" diyoruz. Enseden kuyruk sokumuna kadar uzanan halka biçiminde, üst üste geçmiş otuz üç kemikten meydana gelmiştir. Omurga halkaları, oynar kemiklerden yapılmış olup vücudumuzun öne, arkaya, sağa ve sola hareket etmesini sağlar. Halkaların ortasındaki boşlukta "omurilik" dediğimiz çok önemli bir madde vardır.
Göğüs kemikleri, göğüs boşluğunu meydana getirecek şekilde kafes gibi örülmüş, ince ve uzun kemiklerdir. Bunlardan, iç organlarımızı korumak üzere görev yapanlarına "kaburga kemikleri" adını veriyoruz. Kaburga kemikleri arkadan omurgaya önden de göğüs kemiğine bağlanmış on ikişerden yirmi dört tanedir.
Kol kemikleri, yukarıdan köprücük, kürek ve göğüs kemiğine bağlanmış irili ufaklı otuz ikişerden altmış dört adet kemiktir. Parmak kemikleride bu sayıya dahildir. Bacak kemikleri, kalça kemiği vasıtasıyla omurgaya bağlanmışlardır. Ayak parmakları dahil otuz birerden altmış iki kemikten ibarettir. Bunlara altı adet kulak kemiği, bir dil kemiği ve bir de göğüs kemiğini ilave ettiğimiz zaman iskeleti meydana getiren kemiklerin toplamı iki yüz on üçü bulacaktır.
Kalça, dizkapağı ve belkemiği gibi çok sık ve şiddetle kullanılan kemiklerin yaş ilerlemesiyle aşınmaları kaçınılmazdır. Bu aşınmaların sonucunda Osteoardhritis ya da "hareket kabiliyetinde zamanın getirdiği kısıtlanma" meydana gelir. Burada eklemlerin üzerini örten ve onları yağlı tutan kıkırdak tabakaları aşınmış, yağlı maddesi azalmıştır. Bu durumda en değerli dış yardım bilhassa bel kemiği için kıkırdak tabakası uygun bir şekilde yontularak, metarplastik bir protezle takviye edilir, uyluk kemiğinin başı uzaklaştırılır. Böyle yapay eklemlerle birçok yaşlı insana yeniden hareket kabiliyeti ve hayat standardında yükselti kazandırılmıştır.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar