İskenderiyeli Hypatia

İskenderiyeli Hypatia

Hypatia (Yunanca: Υπατία; 370–415) Yunan filozof, matematikçi ve astronomdur. İskenderiye Kütüphanesi'nde felsefe, matematik ve astronomi üzerine dersler vermiştir.

thumb|İskenderiyeli Hypatia thumb|left|100px|Hypatia, William Mitchell, 1885 ]

İskenderiyeli Hypatia (Yunanca: ``Υπατία``; 370-415), o zamanların üniversitesi kabul edilen İskenderiye`deki Museion`da felsefe, matematik ve astronomi dersleri vermiştir. Platon ve Aristotales`in tanıtılmasında dersleri etkili olmuştur. Tam olarak onun felsefesi bilinmemekle birlikte, daha az metafizik içerikli bir Yeni-paltonculuk olduğu varsayılmaktadır. Bağnaz bir Hıristiyan grubun saldırısıyla parçalanarak öldürülmüştür. İnançsız bir kadın filozof olarak tanınmıştır. Zamanının iktidar ilişkilerinde ve politikada yeri olduğu sanılmaktadır ve etkili bir kişi olması nedeniyle bazı etrikaları kurbanı olduğu düşünülmektedir. Bu süreç bir yandanda, Antik bilimlerin ve Pagan felsefesinin sona erdiği ve Hiristiyanlaşmanın güclendiği bir süreçtir. Doğa bilimleri ve matematik gibi alanlarda yoğun bir gerileme dönemi bu tarihleden itibaren başlamıştır. Hypatia çağının yegane bilim kadını olarak bilinir. Zeki ve güzel bir kadın olarak zamanındaki erkek dünyasında etkili olmuştur. Aritmetik alanında 13 ciltlik bir yapıtı sözkonusudur. Bununla birlikte ne felsefe ne de bilim tarihinde adı belirgin bir şekilde geçmemektedir.

Kaynakİlgili bağlantılar}

}

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki İskenderiyeli Hypatia maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar