Johanna Spyri

Johanna Spyri

1852'de Bernhard Spyri adında bir avukatla evlendi. Zürih'te otururken ülkesindeki yaşam hakkında yazmaya başladı. İlk yazdığı kitap Vrony'nin Mezarı Üzerindeki bir Yaprak 1871'de yayınlandı ve gelecek sene hem yetişkin hem de çocuklar için hikayeler yazmış 1880...

Johanna Spyri öldüğünde, 74 yaşındaydı.
Johanna Spyri, günü, bir Perembe günü doğdu. Yaşasaydı 75. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 287 gün vardı.
Johanna Spyri'nin burcu İkizler burcuydu.
Hayır, Johanna Spyri 01/01/1970 tarihinde öldü.
Johanna Spyri, doğum adıyla Johanna Louise Heusser (d. 12 Haziran 1827 Hirzel, İsviçre - ö. 7 Temmuz 1901, Zürih) İsviçreli yazar. Yazdığı Heidi kitabıyla ünlüdür. Yazlarını Chur, Graubünden gibi kırsal kesimlerde geçirmiş daha sonra bu yerleri kitaplarına aktarmıştır.

1852'de Bernhard Spyri adında bir avukatla evlendi. Zürih'te otururken ülkesindeki yaşam hakkında yazmaya başladı. İlk yazdığı kitap Vrony'nin Mezarı Üzerindeki Bir Yaprak 1871'de yayınlandı ve gelecek sene hem yetişkin hem de çocuklar için hikayeler yazmış 1880'de yazdığı Heidi kitabıysa bu başarılarından biri olmuştur. Heidi, Alpler'de büyükbabasıyla yaşayan bir öksüz kız, kitabındaki manzaraları betimlemekteki başarısıyla birlikte çocukların dünyaya duygularıyla nasıl baktığını da anlatmaktadır. Kitaplarının gelirlerini savaş yaralılarına bağışlamıştır.

1884'te eşi ve oğlu, aynı zamanda tek çocuğu olan Bernhard öldüler.
Önceki Paylaşımlar