kadife

Kadife Dokunurken hammadde liflerinin dokuma yüzeyini belirli uzunlukta kaplayacak şekilde bırakılması ile ona güzel bir görünüş verdiren yumuşak kumaş. Bu kumaş naylon, yün, pamuk reyon veya ipekle dokunur. Eski kadifelerin çoğu ipek ve pamuktan dokunurdu. Atkı ve çözgüsünün ipek ve pamuk olmasına göre de kadifeler değişirdi. Daha ziyade Afrika ve doğuda kullanılan kadifelerin yapımı ilk çağlara kadar uzanmaktadır. İslam dininin temel kitapları ilk peygamber ve ilk insan hazret-i adem

KADIFE (türkçe) anlamı

1. 1 . Yüzeyi belirli uzunlukta bırakılmış ham madde lifleriyle kaplı
2. parlak
3. yumuşak kumaş.
4. 2 . sıfatBu kumaştan yapılmış
5. bu kumaşla kaplanmış:
6. Camları kapanmış bir arabanın yumuşak kadife minderleri
7. o çıplaklığa karşı
8. zavallı adamı avunduruyordu.- H. R. Gürpınar.
9. Atasözü
10. deyim ve birleşik fiiller
kadife gibi

KADIFE (türkçe) anlamı

11. yüzeyi belirli uzunlukta bırakılmış hammadde lifleriyle kaplı
12. parlak
13. yumuşak kumaş.kadifeden yapılmış
kadife ile kaplanmış.

KADIFE (türkçe) anlamı

14. (Arapça) Kadın ismi - Yüzü ince sık tüylü
15. parlak ve yumuşak kumaş.

KADIFE (türkçe) ingilizcesi

1. n. velvet,

KADIFE (türkçe) fransızcası

1. velours [le]

KADIFE (türkçe) almancası

1. n. Samt
2. Velours
Kadife Dokunurken hammadde liflerinin dokuma yüzeyini belirli uzunlukta kaplayacak şekilde bırakılması ile ona güzel bir görünüş verdiren yumuşak kumaş. Bu kumaş naylon, yün, pamuk reyon veya ipekle dokunur. Eski kadifelerin çoğu ipek ve pamuktan dokunurdu. Atkı ve çözgüsünün ipek ve pamuk olmasına göre de kadifeler değişirdi.

Daha ziyade Afrika ve doğuda kullanılan kadifelerin yapımı ilk çağlara kadar uzanmaktadır. İslam dininin temel kitapları ilk peygamber ve ilk insan hazret-i adem’den beri insanların dokuma sanatını bildiğini ve bunu Allahü tealanın gönderdiği kitaplardan öğrendiğini bildirmektedir. Bu bakımdan bir dokuma çeşidi olan kadifelerin de insanlar tarafından kullanılması çok eskidir. Doğuda yapılan bu kumaş zamanla batıya girmiş; giyim eşyası ve döşemelik olarak kullanılmıştır.

Türk giyiminde asırlar boyunca vazgeçilmez bir kumaş olan kadifenin, Özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda Bursa, Bilecik, Aydos’ta en güzelleri dokunurdu. Bursa, ipekli kadifelerin dokuma merkezi olup kumaşlar, dünyanın en değerli giyim eşyalarında kullanılırdı. İstanbul, kadife ticaretinin merkeziydi.

Bursa kadifeleri tezyinatı yönünden İran, İtalya ve İspanya kadifelerinden daha sade ve daha sağlamdı. Türk kadifelerindeki renk, sadelik, zarafet, hatlardaki uygunluk dünyada birinci derecede idi. On altıncı yüzyılın sonlarına doğru Bursa’da yüz civarında kadife tezgahı vardı. Bunlar Avrupa’nın yanında Çin’den, İran’dan sipariş alıyorlardı. Zamanla gerileyen kadife sanayii 19. yüzyılda iyice durakladı. Bu arada kumaş dokuma için açılan Hereke dokuma fabrikasında kadifenin çeşitleri de dokunmuştu. Günümüzde tekstil sanayinin en güzel örnekleri dokunan fabrikalarda çeşitli kadife kumaşlar imal edilmektedir. Memleketimizde dokunan kadife kumaşlar, Avrupa piyasasında kolayca rekabet etmektedir.

Osmanlılar zamanında her esnaf topluluğunun şeyhi bulunduğu gibi, kadife esnafının da şeyhi vardı. Buna “yiğitbaşı” denirdi. Yiğitbaşılar dokumayı yapan ustalar arasından seçilirdi. Bunların vazifesi kumaşları dokunurken kontrol etmek, kalitesiz malın çıkmasına müsaade etmemek, piyasa araştırması yaparak uygun fiyatı bulmaktı. Kadife dokumanın merkezi sayılan Bursa’da, Cumartesi günleri bu işle uğraşanlar şimdiki Setbaşı denilen yerde toplanırlar, burada ham madde, imalat ve satış piyasaları hakkında aralarında görüşmeler yaparlardı.

Türkler, eskiden diğer kumaşlar gibi el ile dokunan kadifelerden, kaftan, ceket, şalvar, yelek, cepken, entari yaparlardı. Günümüzde ise her çeşit giyim eşyası ve döşemecilikte kullanılan kadifeler; fitilli, kordlu veya desenli olarak da dokunulmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Kadife Balığı

  Kadife balığı (``Tinca tinca``), sazangiller (Cyprinidae) familyasından fazla haraket etmeyen yavaş akan suların dıp kısımlarında yaşayan bir balık türü.

  Kadife Devrimi

  Kadife Devrimi (Çekçe: sametová revoluce, Slovakça: nežná revolúcia), 16 Kasım-29 Aralık 1989'da Çekoslovakya'da meydana gelen kansız bir devrimdir. Sonucunda, Komunist yönetim düşürülmüştür.

  Kadife, Koyulhisar

  Kadife, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Kadife Sokak

  Kadife Sokak, İstanbul Kadıköy`de, Caferağa ile Bahariye arasında bulunan sokağın adı. Trafiğe açık olsa da daha çok yaya trafiği aktiftir. "Barlar Sokağı" olarak da bilinir. Sokağın çift tarafında cafí© ve bara çevrilmiş eski evler bulunur. Nostaljik atmosferinin ...

  Kadife ördek

  Kadife ördek (''Melanitta fusca''), ördekgiller (Anatidae) familyasından

  Mavi Kadife

  Mavi Kadife ''(Blue Velvet)'', David Lynch'in yazıp yönettiği 1986, ABD yapımı gerilim filmidir. Filmin başrollerinde

  Kadife Devrim

  Kadife Devrim (Çekçe: sametová revoluce, Slovakça: nežná revolúcia), 17 Kasım-29 Aralık 1989'da Çekoslovakya'da meydana gelen kansız bir devrimdir. Sonucunda, Komünist yönetim düşürülmüştür.Eski Çekoslovakya'da 1989'da yapılan Kadife Devrimin öncülerinden olan Václav Havel, ...

  Kadife Sokağı

  Kadife Sokak, İstanbul Kadıköy'de, Caferağa ile Bahariye arasında bulunan sokağın adı. Sokağın çift tarafında café ve bara çevrilmiş eski evler bulunur.

  Kadife Alınlı Sıvacı Kuşu

  Kadife alınlı sıvacı kuşu (''Sitta frontalis''), sıvacı kuşugiller familyasına ait bir kuş türü. Doğuda Pakistan, Hindistan ve Sri Lanka'dan güneyde Çin ve Endonezya'ya Güneydoğu Asya'da yaşar.