Kalpak

Kalpak

Kalpak (Türkçe: ''kalpak'' < Eski Türkçe), ters döndürülmüş kesik koni şeklinde, genellikle kürk, kumaş veya deriden imal edilen bir başlık türüdür. Genellikle Türkiye'de, Kafkasya'da, İran'da, Rusya'da ve Orta Asya ülkelerinde kullanılır. Tarihsel olarak çeşitli Türk topluluklarında yaygın olarak kullanılmıştır.

KALPAK (almanca) türkçe anlamı

1. i. kalpak (m)

KALPAK (türkçe) anlamı

2. kesik koni biçiminde deri
3. kürk ya da kumaştan yapılmış başlık.

KALPAK (türkçe) ingilizcesi

1. fur cap

KALPAK (türkçe) fransızcası

1. bonnet [le]
2. colback [le]

KALPAK (türkçe) almancası

1. n. Kalpak
2. Kolpak
Kalpak (Türkçe: kalpak < Eski Türkçe), ters döndürülmüş kesik koni şeklinde, genellikle kürk, kumaş veya deriden imal edilen bir başlık türüdür. Genellikle Türkiye'de, Kafkasya'da, İran'da, Rusya'da ve Orta Asya ülkelerinde kullanılır. Tarihsel olarak çeşitli Türk topluluklarında yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde Özbekistan sınırları içinde yaşayan Karakalpaklar da adlarını kalpak sözcüğünden almıştır. ==Kaynakça== * "kalpak." Güncel Türkçe Sözlük. Türk Dil Kurumu. 2009. * "kalpak." Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi. Gelişim Yayınları. 1986. } }

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kalpak maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar