Kameriye

Kameriye

Çardak, kameriye ya da kamelya; tarla, bahçe ve avlularda yazın serinlemek ve vakit geçirmek amacıyla inşa edilen, üstü genelde örtülü, bazen sarmaşık bitkilerle kaplanan basit yapı. Küp, silindir veya diğer geometrik şekillerde olabilir.

KAMERIYE (türkçe) anlamı

1. bahçelerde yazın oturulmak için yapılan
2. kafes biçiminde
3. kubbeli
4. üstü yeşilliklerle sarılan süslü çardak.

KAMERIYE (türkçe) ingilizcesi

1. n. pergola
2. arbour [Brit.]
3. summerhouse
4. alcove
5. bower

KAMERIYE (türkçe) fransızcası

1. pergola [la]

KAMERIYE (türkçe) almancası

1. n. Laube
thumb|200px|Küçük bir kameriye

diğer anlam|Kamelya (anlam ayrım)

Kameriye ya da Çardak, yapılara ait bahçelerde yazın vakit geçirmek amacıyla yapılan, kare, altıgen ya da sekizgen gibi farklı şekillerde olabilen üstü genelde bir kubbe, yanları da sarmaşık bitkilerle örtülen mimari ögedir. Kameriye sözcüğü Türkçeye, Rumcadan girmiştir<ref>http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=kameriye</ref> ve yanlış olarak pek çok kişi tarafından ``Kamerya``, ``Kamelya`` gibi biçimlerde telaffuz edilmektedir. Yapımında genellikle ahşap malzemelerin kullanıldığı kameriyelerin içine küçük bir kapıdan girilir ve duvar görevi gören yüzeylerinde oturmaya yarayan çıkıntılar ve ortasında bir masa vardır. Bu tip kameriyelerin yanı sıra daha küçük ölçekte olanları da bulunur. <br /><br />

Ayrıca bakınız

KaynaklarreflistKaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kameriye maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar