katar

Katar ya da resmî adıyla Katar Emirliği (Arapça: دولة قطر, ''Devletü'l-Katar''), Arap Yarımadası'nın doğusunda bulunan Basra Körfezi'ne uzanan ülke. Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Birleşik Arap Emirlikleri'yle çevrilidir. Tek sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir. ...

KATAR (türkçe) anlamı
1. Birbiri arkasına dizilmiş hayvan sürüsü.
2. Bir lokomotifin sürüklediği vagonların tamamı. Tren.
KATAR (türkçe) anlamı
3. lokomotif ile vagonların oluşturdukları dizi
4. tren.taşıt dizisi.bir sırada giden hayvan dizisi.
KATAR (türkçe) ingilizcesi
1. [Katar]n. Qatar
2. emirate in the Middle East (located on the western coast of the Persian Gulf)n. Qatar
3. emirate in the Middle East (located on the western coast of the Persian Gulf)n. Qatar
emirate in the Middle East (located on the western coast of the Persian Gulf),
katar (almanca) ingilizcesi
4. n. Qatar
5. emirate in the Middle East (located on the western coast of the Persian Gulf),
KATAR (türkçe) fransızcası
1. rame [la]
2. train [le]
KATAR (türkçe) almancası
1. n. Zug

Katar nüfusu iki milyon yüz yetmiş iki bin altmış beş kişi

2014 yılı verilerine göre Katar'ın nüfusu 2,172,065 kişidir. 1960 yılında 47,309 olan Katar'ın nüfusu, 1970 yılında 109,329, 1980 yılında 223,715 ve 1990 yılında 476,478 kişi olmuştur. Katar'ın 2000 yılı nüfusu ise 476,478 kişiydi.

Katar hakkında bilgiler

Katar, Arabistan Yarımadasının doğusunda, Basra Körfezine uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuş bir ülke. Batısında Bahreyn Körfezi, güneyinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alır. Ülkenin başkenti Doha kentidir. Yüzölçümü 11.427 metrekare, resmi dili Arapça, para birimi Katar Riyalidir.

TarihiKatar'ın tarihi çok yenidir. Sami ırkından olan körfez halkı, İslamiyetin yayıldığı yıllarda bütün Arap Yarımadası ve çevre yöreler halkı gibi İslamiyeti kabul etmiştir. Katar, uzun yıllar bölge aşiret beylerinin emri altında yönetilmiştir.

Arap Yarımadasının Osmanlıların hakimiyeti altına geçmesinden sonra, bazan İran Safevilerinin, bazan Osmanlıların bazan da Kaçarların egemenliği altına girmiştir. İngilizlerin Hindistan'a yerleşmelerinden sonra Katar Şeyhliği ile bir antlaşma yaparak, Katar dış işlerinde İngiltereye bağımlı iç işlerinde serbest bir ülke olmuştur. 1971'de İngilizlerin Basra Körfezinden çekilmesiyle diğer şeyhliklerle kurulan federasyona katıldı ise de aynı yıl federasyondan ayrılarak 1972'de bağımsızlığını ilan etti. Ülke halen şeyhlerin idaresi altındadır.

Fiziki YapıÜlkenin güneyini çöller kaplar. Kuzey kısmında ise otlaklar bulunur. En yüksek noktası batı kıyılarında yer alan kireç taşı tepecikleridir. Bu tepeciklerin yüksekliği 76 m kadardır. Kıyılarında alçak burunlar, dar körfezler, tuz yatakları ve mercan kayaları bulunur. Ülke sınırları içinde göl ve akarsu yoktur. Su ihtiyacı kuyulardan ve arıtma tesisleri vasıtasıyla denizden elde edilir.

Tabii KaynaklarıÜlkede çöl iklimi hüküm sürdüğünden bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. En önemli bitki toplulukları otlaklar ve çöl çalılarıdır. Ülkenin en önemli maden kaynağı petrol kaynaklarıdır. Ayrıca sabkha adı verilen tuz yatakları bulunur. Kıyılarından bol miktarda inci çıkarılır.

İklimKatar'da çok sıcak ve kurak iklim hüküm sürer. Yaz aylarında sıcaklığın 49°C'ye kadar çıktığı görülür. Kışın ise yağışlar sayesinde hava biraz serinler, fakat soğuk olmaz.

Nüfus ve Sosyal HayatYaklaşık 2.2 milyon nüfusa sahip olan ülkede, halkın büyük bir çoğunluğu başşehir Doha ve çevresinde yaşar. Nüfusun % 73'ünü Araplar, % 20'sini İranlılar, % 7'sini Pakistanlılar meydana getirir.

Ülke halkının hemen hepsi Müslümandır ve büyük çoğunlukta Arapça konuşulur. Katar'da ilköğretim ücretsiz ve meburidir. Okur-yazar oranı % 74,7'dir. Yetişkinlerin büyük çoğunluğu okuma-yazma bilmez. Yabancı ülkelerdeki üniversitelerde 2000'e yakın Katarlı öğrenci öğrenim görmektedir.

Siyasi HayatKatar Şeyhi yönetimin mutlak hakimidir. Bugünkü şeyh ise, Tamim bin Hamad El Sani'dir.

EkonomiÜlkenin en önemli kaynağı petroldür. Petrol, Katar'ı yoksulluktan kurtarmış, refah bir memleket haline getirmiştir.

Tarım: Eskiden Katar'da sulama yetersizliği sebebiyle tarım yapılamıyordu. Fakat bugün modern usullerle sebze üretimi yapılmakta, hatta ihraç edilmektedir.

Çiftliklerin çoğunluğu Katarlılara ait olmasına rağmen Filistinliler tarafından işletilmektedir. Tarım ilaçlaması, tohumlama, rüzgar kesici ağaçların dikilmesi, toprağın sürülmesi, Tarım Bakanlığı tarafından ücretsiz yapılmaktadır.

Sanayi: Petrolün bulunması ülkede hayat seviyesini yükseltmiş, aynı zamanda gübre ve çimento sanayiinin gelişmesine yol açmıştır. İnşaat sanayii çok gelişmiştir. Ayrıca petrol işletme tesisleri ve rafineriler de bulunmaktadır.

Ticaret: Dışarıya en fazla petrol ve petrol ürünleri satar. İhracatın % 95'ini ham petrol, geri kalanın büyük bir bölümünü tabii gaz meydana getirir. Ayrıca dışarıya amonyak ve sebze de satar. Dışarıdan ise gıda maddeleri dahil, birçok tüketim maddesi alan Katar'ın en fazla aldığı ürünler motorlu araçlar ve özel otomobillerdir. Genelde ticaretini Japonya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa ile yapar.

Ulaşım: Ülkede 2000 km uzunluğunda karayolu vardır. Demiryolları ise gelişmemiştir. Hava ulaşımı Körfez ülkelerinin ortak hava yolları olan Gulf-Air tarafından sağlanır. Doha Havaalanı en önemli havaalanıdır.

Deniz ulaşımı ise Um Said ve Doha limanlarından sağlanır.

katar nerede?

katar haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Katar - Ekonomik Göstergeler

GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 15.1 milyar $ (2000 verileri)GSYİH - reel büyüme: %4 (2000 verileri)GSYİH - sektörel bileşim: tarım: %1endüstri: %49hizmet: %50 (1996 verileri)Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %2.5 (2000)İş gücü: 233,000 (1993 verileri)Endüstri: Ham ...

Katar Millî Basketbol Takımı

Katar Millî Basketbol Takımı, Katar`ı uluslararı müsabaklarda temsil eden basketbol takımıdır.

Katar SC Stadyumu

Katar SC Stadyumu, Katar`ın başkenti Doha`da çok amaçlı olarak inşa edilen bir stadyum.

Katar Millî Futbol Takımı

Katar Milli Futbol Takımı Katar'ı uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır.

Katar Havayolları

Qatar Airways (Arapça: القطرية) Doha, Katar merkezli ulusal havayoludur. 100'den fazla uçak filosuna sahip olarak, Afrika, Orta Asya, Avrupa, Uzak Doğu, Güney Asya, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Okyanusya olarak Dünya çapınd 100'ün üzerinde uçuş noktasına hizmet ...

Katar Bisiklet Turu

Katar Bisiklet Turu Katar' da 2002 yılından beri yapılan 6 etaplı bisiklet yarışıdır.

Katar Ligi

Katar Ligi Katar futbol liglerinin en üst seviyesidir. Lig 1973 yılında kurulmuştur.

Katar Riyali

Katar riyali (Arapça: ريال قطري; ISO 4217: QAR) ya da sadece riyal (ريال), Katar'da kullanılan resmî para birimidir. Katar Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Riyalin alt birimi ''dirham'' (درهم) ve bir tane riyal, yüz tane dirhama bölünür. Katar riyalini ...

Katar Üniversitesi

Katar Üniversitesi (Arapça: جامعة قطر ; İngilizce: University of Qatar) Katar'ın başkenti Doha'nın dış kısmında bulunan bir yükseköğretim kurumudur.2002 verilerine göre 8600 öğrencisi bulunan üniversitedeki öğrencilerin %73'ü kadındı. Dersler Arapça (eğitim, sosyal ...

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Katar

Katar Eurovision'a 2009 yılında başvurmuştur.Ama devlet televizyonu bulunmadığından başvurusu kabul edilmemiştir. EBU'ya tam üye olabilirlerse 2011'de katılabileceklerini ifade etmişlerdir.

Katar'da LGBT Hakları

Katarda eşcinsellik, geleneksel İslamî ahlakî standartları mucibinde yasaktır. Eşcinsellerin yasal koruması yok ve ne eşcinsel evliliği ne de evliliğe yakın diğer hemcins birliktelikleri tanınır.