Katmandu

Katmandu (Nepali: काठमाडौं) Nepal cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir.

Nepal'in başkenti. Katmandu (Nepali: काठमाडौं) Nepal cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir.

1.500.000 nufuslu Katmandu'da UNESCO tarafından koruma altına alınan çok sayıda Budist ve Hindu tapınağı bulunmaktadır.

Deniz seviyesinden 1300 m yüksekte kurulan şehir 27°43' Kuzey, 85°22' Doğuda koordinatları arsında yer almaktafır. Tarih: katmandu Vadisine ilk yerleşim MÖ 100 yıllarına rastlar. Ancak vadideki en eski nesnelerin yapılış tarihi ise milattan bir kaç yüzyıl olarak belirlenmiştir. Bulunan en eski yazıtın tarihi MÖ 185 olarak bulunmuştur.

Katmandu haritası

Katmandu haritadaki konumu

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Katmandu

  Katmandu (Nepali: काठमाडौं) Nepal cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir.

  Hippi

  Hippi, yaşam tarzı aslında bugünkü mutlak retçiliğin temellerini atan bir oluşumdur. Dünyanın üzerindeki tüm bitki, hayvan ve insanlara ait olduğunu kabul eden apolitik bir görüştür.

  Nepal

  Nepal Krallığı Orta Asya’da, Büyük Himalaya Dağ Silsilesinin hemen güney eteklerinde yer alan, kuzeyde Çin, güneyde Hindistan ve doğuda Sıkkım ile çevrili küçük bir bağımsız krallık.

  Başkentler

  Başkent, başşehir ya da hükûmet merkezi, bir devletin yönetim merkezi olan şehrini, devletin merkezini temsil eder. Bazı monarşilerde, başkent hükümdarın bulunduğu şehri temsil eder.

  31 Temmuz

  31 Temmuz Gregorian Takvimine göre yılın 212. günüdür. Sonraki sene için 153 (Artık yıllarda 154) gün var

  2006

  2006 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  Erkan Aktaş

  Erkan Aktaş, (d. 1966) Şair, hekim ve fotoğraf sanatçısı.

  Everest Dağı

  Everest dünyanın en yüksek tepesi. Himalaya Dağlarından birisidir. Tibet ve Nepal hududunda, 28° kuzey 87° doğu koordinatlarına yakındır. 1852 senesinden beri insanlar, tepenin yüksekliğini (rakımını) tahmine çalışmaktaydı. 1954 senesindeki tahminlere göre rakım, 8848-8851 m ...

  Gulf Air

  Gulf Air (Arapça: طيران الخليج) Bahreyn ve Umman'ın ulusal havayolu şirketidir. Şirket 34 uçaklık bir filoya sahiptir; Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa ve Ortadoğu'da 47 tarifeli sefer yapmaktadır.

  Divanyolu

  Divanyolu; Osmanlı Devleti`nde kullanılan protokol yolu. Osmanlı sarayında toplanan Divan-ı Hümayun`a gelen ve giden vezirler, elçiler, askerler ve diğer yöneticiler buradan geçtiği için "Divanyolu" denmiştir. Roma İmparatoru Konstantin zamanında yapılarak İstanbul`un ana ...

  Yalçın Ergir

  Yalçın Ergir, (d.27 Ağustos 1957, Ankara) Ortodontist - Dişhekimi, Yazar, Araştırmacı, Gezgin, Veteran Milli Tenisçi