Kaymak

Kaymak, sütün yağını yoğunlaştırarak elde edilen bir süt ürünüdür. Sütü hafif ateşte çalkalayarak veya belli bir soğuklukta bırakarak elde edilen koyu ve yağlı özdür. Ayrıca bol protein ve kalsiyum içerir.

KAYMAK (türkçe) anlamı

1. düz
2. ıslak ya da kaygan bir yüzey üzerinde sürünerek kolayca yer değiştirmek
3. yer
4. durum değiştirmek.kaygan bir yüzey üzerinde birdenbire dengesini yitirmek: merdivenlerden inerken ayağı kaymış
5. bir yere doğru ilerlemek.yerini değiştirmek
6. görüş
7. düşünce ya da tutumunu değiştirmek.

KAYMAK (türkçe) ingilizcesi

1. [Kaymak]n. cream
2. head
3. skimmingsv. slip
4. slide
5. glide
6. skate
7. ski
8. glissade
9. lapse
10. prolapse
11. slither

KAYMAK (türkçe) fransızcası

1. glisser
2. faire un faux pas
3. déraper
4. crème [la]

KAYMAK (türkçe) almancası

1. n. Sahnev. abrutschen
2. ausgleiten
3. ausrutschen
4. gleiten
5. glitschen
6. rutschen
7. schleudern
8. schlittern
Kaymak, sütün yağını yoğunlaştırarak elde edilen bir süt ürünüdür. Sütü hafif ateşte çalkalayarak veya belli bir soğuklukta bırakarak elde edilen koyu ve yağlı özdür. Ayrıca bol protein ve kalsiyum içerir. Süt önce bir tencerede karıştırılıp, savrularak pişirilir. Sonra ince kenerlı bir tepsiyle çok hafif ateş üzerine bırakılır. Bir süre sonra üstü örtülerek 5-6 saat bekletilir. Kaymak bağlayınca ateşten alınır. Bu işin gerçek tadını Afyonkarahisar'ın Merkez Köyü olan Akçin'de ve Bolvadin ilçesinde bulabilirsiniz..Afyonkarahisar'a özgü bu lezzeti başka yerde bulmak zordur.Özellikle ekmek kadayıfıyla birlikte tüketildiğinde tadına doyum olmayan bir besindir.Manda ve camız sütünden olanı daha güzeldir.Ancak bu hayvanların soyunun azalması bu lezzeti tehdit etmektedir.Türkiye'de bu hayvanlar en çok (Afyonkarahisar) ve çevresinde yetiştirilir. } Süt ürünleri

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kaymak maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar