Kefir

Kefir

Kefir; Kafkaslardan doğan efsanevi bir süt içeceğidir. Türklerin Orta Asya’dan göçlerinde ve Avrupa’ya yaptıkları akınlarda kefir’den sıkça söz edilmektedir. Göç eden topluluklar, atlarını ve keçilerini de yanlarında taşırlar ve onların sütünden yararlanırlarmış.

KEFIR (almanca) türkçe anlamı

1. i. kefir (m)

KEFIR (inglizce) türkçe anlamı

2. i. kefir

KEFIR (türkçe) anlamı

3. Özel bir maya mantarıyla keçi veya inek sütünün mayalanmasıyla hazırlanan ekşi içecek.
4. 2. anlamı kefir.

KEFIR (türkçe) anlamı

5. özel bir maya mantarıyla keçi ya da inek sütünün mayalanmasıyla hazırlanan ekşi içecek.

Kefir (almanca) ingilizcesi

1. n. kefir,n. drink of fermented milk (often used as a medicine)
2. n. kefir
3. drink of fermented milk (often used as a medicine)
4. n. kefir
5. drink of fermented milk (often used as a medicine),

Kefir İngilizce anlamı ve tanımı

Kefir anlamları
    (noun) An effervescent liquor like kumiss
6. made from fermented milk
7. used as a food and as a medicine in the northern Caucasus.
Kefir tanım:
Kelime: ke·fir
8. Söyleniş: ke-'fir
9. 'kE-f&
10. r
11. 'ke-
12. İşlev: noun
13. Kökeni: Russian
14. : a beverage of fermented cow's milk
,

KEFIR (türkçe) ingilizcesi

15. n. drink of fermented milk (often used as a medicine)
16. n. kefir
17. drink of fermented milk (often used as a medicine)
18. n. kefir
19. drink of fermented milk (often used as a medicine),

Kefir (almanca) fransızcası

1. n. kéfir (m)
2. képhir (m)

Kefir (ingilizce) almancası

1. n. Kefir (Getränk aus gegorener Milch)

Kefir (ingilizce) italyancası

1. s. kefir (bevanda di latte acido)

Kefir (ingilizce) ispanyolcası

1. s. Kéfir (bebida hecha de leche ácida)

Kefir (ingilizce) portekizcesi

1. s. bebida láctea ácida

Kefir (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. kefir (zure melkdrank)
Kefir; Kafkaslardan doğan efsanevi bir süt içeceğidir. Türklerin Orta Asya’dan göçlerinde ve Avrupa’ya yaptıkları akınlarda kefir’den sıkça söz edilmektedir. Göç eden topluluklar, atlarını ve keçilerini de yanlarında taşırlar ve onların sütünden yararlanırlarmış. At sütünden kımız, keçi sütünden kefir yaparak tamamen süt ürünleri ile beslenirlermiş.

Bu yüzden Avrupalılar Türklere ‘’LAKTAFAGÜS’’ adını vermişler. beyinsel ve fiziksel gücü yüksek, protein beslenmesi fazla, çok güçlü ve sağlıklı vücut yapıları ile araştırmacıların dikkatini çekmişlerdir.

Kafkas halklarının uzun yaşam öyküleri sık sık söz edilen önemli bir konudur. Bir asrı devirmiş 120-140 yaşındaki Kafkaslılar, yapılan röportajlarda su ihtiyaçlarını tamamen kefir içerek karşıladıklarını belirtmişlerdir. Kafkasya kanser vakalarına rastlanmayan bir bölge. Hastalıklar konusunda bin bir derde deva olan kefir ile ilgili anlatılanlar bir sağlık mucizesini, bir gençlik iksirini tanımlıyor.

İnsanoğlu bilinen tarih olarak 5000 yıldır süt ürünleri ile besleniyor. Doğal ürünlerle beslenmede en büyük oranı süt ürünleri olan peynir, yoğurt ve ayran oluşturuyor.

Kefirde yoğurt gibi Türklerin bulduğu ve yüzyıllardır kullandığı fermente bir süt ürünü. Orta Asya’dan ve Kafkaslardan Rusya, İskandinav ülkeleri ile Avrupa ve Amerika’ya yayılmış, ama Türkiye’de çok az tanınan bir süt içeceği. Neden Türkiye’de yıllardır ihmal edildi, unutuldu, sorularına ancak tarihçiler cevap bulacak!.. Çünkü tarihin bir yerlerinde kırılma yaşanmış ve Anadolu topraklarında günümüze kadar gelebilme şansı bulamamış.

Kaynak

http://www.altinkilic.com/kefir/

Linkler

http://www.kefir.com.tr/
Kefir Kefir
2011-01-21T20:04:34+02:00
kefir özellikle mide ve bağırsak hastalıklarında yardımcı destek tedavi yoludur,çok steril ortamda çalışılması gerekir;doktorunuzun ilaçları yanında destek tedavi olduğunu unutmayalım.Fitoterapist eczacı ahmet idris ulutaş.
0 Yorum Yap
Kefir Kefir
2005-11-01T15:19:15+02:00
Kefiri nasıl mayalayacaksınız.
kefir yapılısında esas olarak inek sütü kullanılır . Bunun evlerde ve süt fabrikaların da yapılısı birbirinden farklıdır. Burada evlerdeki yapılısından bahsedeceğiz. Kefir yapılısında kullanılacak sut 5 dakika kadar iyice kaynatıldıktan sonra ( esasen marketlerden alınacak kutu veya sise sütleri kullanılmalıdır, bu durumda kaynatma işlemine gerek yoktur, çok az ısıtarak 20 - 25 C ye getirmek yeterlidir! ) bir kaba konur ve 25 C ye soğutulur. Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 litre ye 10 gram kadar kefir tanesi katılır iyice karıştırılır. Kabın kapağı kapatılır ve sut 20 - 25 C de kalacak sakilde kap bir yere bırakılır.

Soğuk havalarda kabın etrafı bezle sarılır. Kabın 20 - 25 C ler de olması sağlanır . Bu sıcaklık yoğurt yapmak üzere sütun mayalandığı dereceden düşüktür. Zira yoğurt için mayalama sıcaklığı 42 - 45 C dır. Bu yüzden kefir yapımında sut sıcaklığı serce parmağıyla kontrol edilecek olunursa, sıcaklığın ve soğukluğun hissedilmediği bir derecede süte kefir denesi katılır. Kap içindeki sut normal olarak 18 - 24 saat sonra pıhtılaşır. Pıhtılaşma suresi üzerine süte katılan kefir tanesi miktarı, bekleme sırasındaki sütun sıcaklığı etkili olmaktadır. Soğuk havalarda kabın etrafı sarılmaz ise sütun sıcaklığı, düşeceğinden bazen pıhtılaşma gecikir veya hiç gerçekleşmez
Pıhtı yanı kefir olusunca buzdolabına alınır ve soğuyuncaya kadar burada bekletilir. Buzdolabından alınan kefir, denelerin ayrılması için bir kabın üzerine yerlestırılen plastik süzgeçten ( bu çök önemli, zira kefir oluştuktan sonra hiç bir şekilde tel veya alımın yum gibi metallerle temas etmemelidir ! ) gecırılır.Süzgeç üzerinde kalan deneler hemen kefir yapımında kullanılabileceği gibi yıkanarak bir su bardağı içerisinde buzdolabında bir hafta, kadar saklanabilir. Saklanmak istendiği zaman deneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekir.
Elde edilen süzüntü hemen içilir veya 2 - 3 gün buzdolabında, kalabilir. Bu sure içinde kefirde biraz asit, alkol ve karbondioksit oluşur, dolayısıyla tat daha ekşimsi ve aroma değişir.
Kefir ‘ı mayalama aşamasında beklemediğiniz bir şeylerle karşılaşır ve sorularınız olursa kefirci@tynn.net e yazın memnuniyetle cevaplarım
Kendinize iyi bakın hoşça kalın.
Saygılar
Yücel

0 Yorum Yap
Kefir Kefir
2005-11-01T15:16:13+02:00
KEFİR KANSERİ ÖNLÜYOR
Son yıllarda fermente süt ürünlerinde ve kefirde bulunan besin öğeleri kanser oluşumlarında yada engellenmesinde de önem kazanmıştır. Süt ürünü olan kefirin bileşimindeki selenyumun hücreler üzerinde antioksidan etki gösterdiği saptanmış ve bununda kansere karşı bir faktör olduğu değerlendirilmiştir.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Ürünleri Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Karagözlü, kefirin düzenli olarak günde yarim litre içildiğinde organizmayı dengeleyici etkisinin olduğunu ve sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini belirtilmektedir. Ayrıca kefirin karaciğer, safra, böbrek fonksiyonları ve kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi, kanserde, tümör oluşum aşamasında hücrelerin gelişimini engelleyici bileşenlerin oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Sezgin, Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre kefirin içinde yer alan maddelerin kanseri %53.6 oranında azalttığını ve ayrıca kefirin kanseri önleyici ilaçlarla kullanılması halinde kanserin tekrarlanma riskinin % 67 oranında azalttığını da ortaya çıkarttığını belirtmiştir.
Kefirin kanseri önlemenin yanı sıra pek çok hastalığa da iyi geldiği yine bilimsel çalışmalarla doğrulanıyor. Kefirin beklenen faydaları sağlaması için uygun koşullarda mayalanması ve yine uygun koşullarda saklanarak taze tüketilmesi ile mümkün olmaktadır. Ayrıca kabızlığa ve ishale kesin çözüm getiren kefirin farklı mayalanma süreleri olduğu için evde mayalanması gerekiyor.
Kefir mayasını Ankara,Ege,Uludağ ve Antalya üniversitelerinin tüt teknolojileri bölümlerinden temin edebilirsiniz. Eğer bu mümkün olmuyorsa kefirci@tnn.net e yazın. Kefiri edindikten sonra Mayalama ve saklama konusunda size gerekli bilgileri gönderirim
Sağlık ve mutluluk dileklerimle
Yücel.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar