Kekik

Kekik

Kekik Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu, Trakya. Mayıs-eylül ayları arasında çiçek açan çok yıllık, çok dallı, odunsu ve küçük çalımsı bir bitki. Yol kenarlarında kurak bölgelerde, Özellikle dağlık yerlerde çok rastlanır. Tabanda odunlaşmış bir gövdesi, ince dört köşeli ve kırmızımsı renkli dalları vardır. Yaprakları 1 cm kadar uzunlukta, oval, sapsız veya kısa saplıdır. Yapraklarda, uçucu yağ depo eden salgı tüyleri bulunur. Çiçekler küçük, iki v

KEKIK (türkçe) anlamı

1. ballıbabagillerden
2. karşılıklı küçük yapraklı
3. beyaz
4. pembe
5. kırmızı başak biçiminde çiçekleri olan ve çiçeği bahar gibi kullanılan
6. odunsu saplı
kokulu bir bitki (thymus vulgaris).

KEKIK (türkçe) anlamı

7. Ballıbabagillerden
8. karşılıklı küçük yapraklı
9. beyaz
10. pembe
11. kırmızı başak durumunda çiçekleri olan ve çiçeği bahar gibi kullanılan
12. odunsu saplı
13. kokulu bir bitki (Thymus vulgaris):
14. Bütün Çamlıca'yı bir kekik kokusu içinde duyardık.- A. Ş. Hisar.
15.

KEKIK (türkçe) ingilizcesi

1. n. thyme,

KEKIK (türkçe) fransızcası

1. sarriette [la]
2. thym [le]

KEKIK (türkçe) almancası

1. n. Quendel
2. Thymian
Kekik Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu, Trakya. Mayıs-eylül ayları arasında çiçek açan çok yıllık, çok dallı, odunsu ve küçük çalımsı bir bitki. Yol kenarlarında kurak bölgelerde, Özellikle dağlık yerlerde çok rastlanır. Tabanda odunlaşmış bir gövdesi, ince dört köşeli ve kırmızımsı renkli dalları vardır. Yaprakları 1 cm kadar uzunlukta, oval, sapsız veya kısa saplıdır. Yapraklarda, uçucu yağ depo eden salgı tüyleri bulunur. Çiçekler küçük, iki veya çok çiçekli pembemsi, mor-beyaz veya kırmızı renklerde, dalların uçlarında küresel durumlar teşkil ederler. Çanak ve taç yaprakları tüpsü ve lopludur.

Anadolu’da oldukça yayılmış olup, birçok varyeteleri de vardır. Memleketimizde 37 kekik türü bulunmaktadır. Halk arasında kekiğe benzeyen mercan köşk veya merzengüş (origanum) türleri; İstanbul kekiği, İzmir kekiği gibi adlarla kekik yerine kullanılmaktadır.

Kullanıldığı yerler: Kekiğin sarımsı renkte bir uçucu yağı vardır. Bu yağda önemli olan ve kokusunu veren thymol bulunur. Kekik, çay halinde mide ağrılarına karşı, dolaşım uyarıcısı, baharat olarak ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Thymol az dozlarda midevi, balgam söktürücü, sinir kuvvetlendirici ve boğaz ağrılarına karşı kullanılır. Yüksek dozlarda ise antiseptik ve kurt düşürücü olarak verilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
kekik kekik
2010-06-13T00:11:26+03:00
kekik benim yaşam kaynagım bütün rahatsızlıklarımın tek tedavi ilacı kekik yemedigim gün yoktur. herhangi bir yan etkisini görmedim,kalp kırizini önledigine kesinlikle eminim kısaca çok faydalı bir bitkidir...............
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar