kiler

Kiler, evlerde ya da çiftliklerde erzak depolamaya yarayan bölme. Kiler fikrinin ilk ortaya çıkış amacı, kuru yiyecekleri nemden ve kemirgen hayvanlardan korumaktır.

KILER (türkçe) anlamı
1. Evlerde yiyecek
2. içecek ve erzakın saklandığı oda
3. ambar veya dolap:
Kileri kilitlemezdi
paraları meydanda dururdu.- Ö. Seyfettin.
KILER (türkçe) anlamı
4. yiyecek
5. içecek ve erzağın saklandığı oda
6. ambar ya da dolap.(tahıl) ambarı.
KILER (türkçe) ingilizcesi
1. [Kiler]n. cellar
2. pantry
3. storeroom
4. still room
5. buttery
6. larder
7. office
KILER (türkçe) fransızcası
1. cambuse [la]
2. cave [la]
3. dépense [la]
4. office [la]
5. resserre [la]
KILER (türkçe) almancası
1. n. Speisekammer
2. Vorratskammer

Kiler hakkında bilgiler

thumb|Bir kiler

Kiler fikrinin ilk ortaya çıkış amacı, kuru yiyecekleri nemden ve kemirgen hayvanlardan korumaktır. Hiçbir şekilde girişin olamayacağı alanlar olarak tasarlanan kilerler daha sonraları, içecek ve meşrubatın, kuru etlerin tutulduğu yerler haline gelmişlerdir.

Günümüz ev ankastre ürünlerin kullanıldığı, geniş dolaplara sahip modern mutfakın çıkması ile kiler geleneği yavaş yavaş kalkmaktadır. Fakat birçok evde değerlenidirilmesi imkansız alanlar bir kapı ile bölünerek kiler olarak kullanılır.Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki kiler maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yavuz Bülent Bâkiler

Yavuz Bülent Bâkiler (d. 23 Nisan 1936, Sivas), Türk şair ve yazar.

Vahit Kiler

Vahit Kiler (d. 24 Aralık 1966) AKP Bitlis Milletvekili.

Kil

Kil Islandığı zaman çeşitli şekiller alabilen, geçirimsiz yumuşak yağlı bir toprak. Yeryüzünde (havanın kayalara olan tesiriyle meydana gelen), yer kabuğunun az veya daha derin yerlerinde tabakalar halinde mineral yataklarında dağılmış kütleler halinde bulunur. Keza göl ve ...