Kiler

Kiler

Kiler, evlerde ya da çiftliklerde erzak depolamaya yarayan bölme. Kiler fikrinin ilk ortaya çıkış amacı, kuru yiyecekleri nemden ve kemirgen hayvanlardan korumaktır.

KILER (türkçe) anlamı

1. yiyecek
2. içecek ve erzağın saklandığı oda
ambar ya da dolap.(tahıl) ambarı.

KILER (türkçe) anlamı

3. Evlerde yiyecek
4. içecek ve erzakın saklandığı oda
5. ambar veya dolap:
Kileri kilitlemezdi
6. paraları meydanda dururdu.- Ö. Seyfettin.

KILER (türkçe) ingilizcesi

1. [Kiler]n. cellar
2. pantry
3. storeroom
4. still room
5. buttery
6. larder
7. office

KILER (türkçe) fransızcası

1. cambuse [la]
2. cave [la]
3. dépense [la]
4. office [la]
5. resserre [la]

KILER (türkçe) almancası

1. n. Speisekammer
2. Vorratskammer
thumb|Bir kiler

Kiler fikrinin ilk ortaya çıkış amacı, kuru yiyecekleri nemden ve kemirgen hayvanlardan korumaktır. Hiçbir şekilde girişin olamayacağı alanlar olarak tasarlanan kilerler daha sonraları, içecek ve meşrubatın, kuru etlerin tutulduğu yerler hâline gelmişlerdir.

Günümüz ev ankastre ürünlerin kullanıldığı, geniş dolaplara sahip modern mutfakın çıkması ile kiler geleneği yavaş yavaş kalkmaktadır. Fakat birçok evde değerlenidirilmesi imkânsız alanlar bir kapı ile bölünerek kiler olarak kullanılır.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kiler maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar