Koala

Koala

Koala Familyası: Kuskusgiller (Phalangeridae). Yaşadığı yerler: Avustralya’nın okaliptüs ağaçlı ormanlarında. Özellikleri: Görünüşü oyuncak ayıya benzer. Tıknaz vücutlu, uzun ve tüylü kulakları, siyah burnu ve gözleri vardır. Kırçıl renkli ve kuyruksuzdur. Okaliptüs ağaçlarının yapraklarıyla beslenir. Yavrusunu karnındaki kesesinde veya sırtında taşır. Ömrü: 20 yıl kadar. Çeşitleri: Avustralya’da bilinen tek türdür. Avustralya’da yaşayan, oyuncak ayıya benzeyen yavaş hareketli küçük bi

KOALA (almanca) türkçe anlamı

1. i. keseli ayı (m)

KOALA (fransızca) türkçe anlamı

2. [le] koala

KOALA (inglizce) türkçe anlamı

3. i. koala

KOALA (türkçe) anlamı

4. (i.) keseli ayı
5. (zool.) Phascolarctos cinereus.
6. koala
7. 2. anlamı koala.

Koala (almanca) ingilizcesi

n. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),

Koala (fransızca) ingilizcesi

1. (m) n. koala
2. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),n. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia)n. koala
3. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leavesn. koala
4. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),

Koala İngilizce anlamı ve tanımı

Koala anlamları
    (noun) A tailless marsupial (Phascolarctos cinereus)
5. found in Australia. The female carries her young on the back of her neck. Called also Australian bear
6. native bear
7. and native sloth.
Koala tanım:
Kelime: ko·ala
8. Söyleniş: k&
9. -'wä
10. -l&
11. kO-'ä
12. -
13. İşlev: noun
14. Kökeni: Dharuk (Australian aboriginal language of the Port Jackson area) gulawa[ng]
15. : an Australian arboreal marsupial (Phascolarctos cinereus) that has a broad head
16. large hairy ears
17. dense gray fur
18. and sharp claws and feeds on eucalyptus leaves -- called also koala bear
19. [koala illustration]
,

KOALA (türkçe) ingilizcesi

20. n. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia)n. koala
21. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leavesn. koala
22. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),

Koala (almanca) fransızcası

1. n. koala (m)

Koala (fransızca) almancası

1. n. koala
2. koalabär

Koala (fransızca) italyancası

1. (zoologie) koala (m)

Koala (fransızca) ispanyolcası

1. (zoologie) koala (m)

Koala (fransızca) portekizcesi

1. (zoologie) coala (m)

Koala (fransızca) flemenkcesi

1. (zoologie) koala (m)
2. buidelbeertje (n)
Koala Familyası: Kuskusgiller (Phalangeridae). Yaşadığı yerler: Avustralya’nın okaliptüs ağaçlı ormanlarında. Özellikleri: Görünüşü oyuncak ayıya benzer. Tıknaz vücutlu, uzun ve tüylü kulakları, siyah burnu ve gözleri vardır. Kırçıl renkli ve kuyruksuzdur. Okaliptüs ağaçlarının yapraklarıyla beslenir. Yavrusunu karnındaki kesesinde veya sırtında taşır. Ömrü: 20 yıl kadar. Çeşitleri: Avustralya’da bilinen tek türdür.

Avustralya’da yaşayan, oyuncak ayıya benzeyen yavaş hareketli küçük bir memeli. Keseli ayı olarak da bilinir. Ayıya benzemesine rağmen ayıyla bir akrabalığı yoktur. Kuyruğunun olmaması, geniş tüylü kulakları, vücuduna göre iri siyah burnu ve gözleri önemli özelliklerindendir. Sevimli bir görünüşü vardır. Boyu 50 cm ve ağırlığı 9 kg kadardır.

Avustralya’da Sydney’in 80 km içerilerinde mavi dağların yamaçlarındaki sert yapraklı okaliptüs ağaçlarının bulunduğu ormanlarda yaşar. Ön ayaklarının iki parmağı, diğer üçünün karşısında bulunduğundan ağaç dallarını rahatça kavrar. Okaliptüs ağaçlarının körpe filiz ve yapraklarını yemek için genellikle gece çıkarak yüksek dallara tırmanır. Barsağında bulunan bazı sindirim bakterileri sert yaprakları hazmetmesine yardım ederler. Kürkü su geçirmediği için çok avlanan bu hayvanın nesli tükenmeye başlamıştı. Avustralya hükümeti bunun üzerine 1936 yılında koala avını yasaklayan bir kanun çıkardı. Doğup büyüdüğü ormanların dışında yaşamayan koalalar, üç yüzü aşkın okaliptüs türlerinin içinde hangisinin yapraklarının zehirli olduğunu kolaylıkla ayırabilmektedirler.

Koalalar ekim-ocak ayında çiftleşir. 35 günlük gebelikten sonra 0,3 gr ağırlığında, 2 cm boyunda bir tek yavru doğurur. Yavru aşağı yukarı 4 ay kadar annesinin karnındaki kesede kalarak süt emer. Çok geç büyür. Altı ay sonunda kürklenmeye ve dışarı ile ilgilenmeye başlar.

Daha sonra annesinin sırtına tırmanır. Annesinin sırtında gezen yavru, aradan bir yıl geçmesine rağmen kendine bakacak hale gelmez. Kese içindeki memelerden emmek için zaman zaman aşağı sarkar. Okaliptüs ağacının sert yapraklarına alışmak için, annesi tarafından yarı sindirilmiş yaprak dışkılarını yer. Devamlı anne sırtında taşınan yavru ancak dört sene sonra erginleşir.

Koala 20 yıl kadar yaşar. Hiç su içmediği fikri yanlıştır. İyi yüzer ve çukurlarda birikmiş yağmur sularını içer. Okaliptüs ve mavi sıtma ağacının yapraklarıyla karnını doyuran koalalar bir korudan diğerine geçince uyum sağlayamadıklarından ölürler. Avustralya’nın Queensland ve Victoria eyaletinde az miktarda yaşamaktadır.
Önceki Paylaşımlar