Kommensalizm

Ekosistemdeki üç yaşam türünden biri. (Diğer ikisi Parazit yaşam ve Mutualizmdir.) Birlikte yaşayan iki farklı tür canlıdan, ortak yaşamdan birinin yarar gördüğü, diğerinin hiç etkilenmediği ortak yaşam çeşidine dinir. Koomensal yaşamda türlerden biri birlikten mutlaka fayda sağlar. Diğer tür ise bu birliktelikten ne fayda ne zarar görür. Örneğin; köpek balığına tutunarak onunla taşınan küçük bir balık (Echeneis) köpek balığına herhangi bir zarar vermeden yaşamını sürdürür. Köpek

Ekosistemdeki üç yaşam türünden biri. (Diğer ikisi Parazit yaşam ve Mutualizmdir.) Birlikte yaşayan iki farklı tür canlıdan, ortak yaşamdan birinin yarar gördüğü, diğerinin hiç etkilenmediği ortak yaşam çeşidine dinir.

Koomensal yaşamda türlerden biri birlikten mutlaka fayda sağlar. Diğer tür ise bu birliktelikten ne fayda ne zarar görür.

Örneğin; köpek balığına tutunarak onunla taşınan küçük bir balık (Echeneis) köpek balığına herhangi bir zarar vermeden yaşamını sürdürür. Köpek balığının parçalayarak yediği besinlerden dökülen kırıntılarla beslenir.
Önceki Paylaşımlar