Süleyman Ateş - Düşünce kirliliği ruhu da kirletir | Makale ve köşe yazısı

Düşünce kirliliği ruhu da kirletir

Süleyman Ateş
Süleyman Ateş tüm makaleleri
Vatan Gazetesi'ndeki tüm makaleleri
Soru: Görsel medyadaki resim ve filmlere, teşhir nitelikli giyim kuşama bakmak, had sınırının neresindedir?

Cevap: Bu tür resim ve filmlere şehvet duygusuyla bakmak günahtır ama resme veya gerçeğine sadece bakmak haddi gerektirmez. Kendinize hakim olup düşüncelerinizi korursanız, o zaman göze çalınan resme bakmakla taşa toprağa bakmak arasında fark olmaz. Bakış, kafadaki düşünceye göre değerlendirilir. Düşünce kirliliği ruhu kirletir, işte günah olan budur. Hz. İsa'nın, dinin ruhunu yansıtan şu sözünü hiç unutmamak gerekir: "Ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, zaten yüreğinde o kadınla zina etmiştir" (Matta 5:28 ).

Saçma şeyler Kur'an'ı çarpıtamaz

Soru: Dâbbet-ül-arz'ın, AIDS mikrobu yayan şempanze türü olduğu söyleniyor. Bu konuda sizin düşünceniz nedir?

Cevap: Bu son derece saçma bir savdır. Dâbbet-ül-arz, kıyamet olaylarındandır. Şempanze ise dünyanın başlangıcından beri vardır. Hem niçin AIDS virüsünü yayan şempanze dâbbet-ül-arz oluyor da hepatit virüsünü, tüberküloz mikrobunu yayan aracılar dâbbet-ül-arz olmuyor? Böyle saçma düşüncelerle Kur'ân çarpıtılamaz.

Abdestsiz cenaze namazı kılınmaz

Soru: Abdest alamadan cenaze namazı kılınır mı? (Muzaffer Şenel)

Cevap: Cenaze namazı ölü için bir dua ise de Allah için ibadettir. Bu namazda ibadet ve dua birleşmiştir. Sadece soyut bir duadan ibaret olmadığı için abdestsiz cenaze namazı kılınmaz. Ancak abdestsiz kimse, cenaze namazına yetişemeyecek durumda ise hemen ellerini toprağa vurup yüzüne, bir daha vurup kollarına sürmek yani teyemmüm etmek suretiyle namaza durabilir.

Sayın Titiz'in mektubu

Sayın Ateş, VATAN'daki yazılarınızla toplumu aydınlatıyorsunuz. Aklınıza ve elinize sağlık. Geçen günkü, "Kur'ân, inancın düşünceye, kanıta dayanmasını ister?" başlıklı yazınız, işin tam özüdür. Hem cesaretinizden hem de bunu fark etmiş olmanızdan ötürü lütfen naçiz tebriklerimi kabul ediniz. Tınaz Titiz - Eski Kültür Bakanı

Sayın Titiz'e teşekkür ederim.

Süleyman Ateş tarafından yazılan bu makale, 26 Şubat 2005 Cumartesi günü yayınlanan Vatan Gazetesindeki köşe yazısıdır.

Diğer yazıları