Ruşen Çakır - Kani Yılmaz neden vuruldu? | Makale ve köşe yazısı

Kani Yılmaz neden vuruldu?

Ruşen Çakır
Ruşen Çakır tüm makaleleri
Vatan Gazetesi'ndeki tüm makaleleri
Kani Yılmaz öldürüleceğini biliyordu. Daha 28 Eylül 2004'de "Çok güvensiz bir ortamdayız ve bizi vurma olanakları fazlası ile vardır" diye yazmıştı. Yılmaz PKK'nın kendisini ortadan kaldırmak istediğini düşünüyordu ve ilk işaretler haklı çıktığını gösteriyor. Yılmaz suikastini Musul'daki Sipan Rojhılat ile Kemale Sor, Diyarbakır'daki Hikmet Fidan cinayetlerinin bir devamı olarak değerlendirmek mümkün. Peki neden Kani Yılmaz?

1) Uzun yıllar Avrupa Temsilciliği yapmış olan Yılmaz, PKK'nın uluslararası ilişkileriyle ilgili birçok sırrına sahipti;

2) Geçmişte geliştirmiş olduğu ilişkileri PKK aleyhine kullanması mümkündü;

3) Ayrılıp PWD'yi kuranlar içinde PKK'ya karşı en sert eleştirileri yöneltenlerin başında geliyordu. Özellikle ayrılanların öldürülmesi üzerine çok dokunaklı yazılar kaleme almıştı.

Rakip istemiyor

Yılmaz'ın Nizamettin Taş, Hıdır Yalçın gibi arkadaşlarıyla kurduğu PWD bekleneni veremedi. Osman Öcalan'ın ayrılmasından ve Fidan'ın öldürülmesinden sonraysa iyice etkisini kaybetti. Yılmaz'ın buna rağmen öldürülmüş olması şu noktaları açığa çıkarıyor:

1) PKK, gücü ne olursa olsun kendine rakip istemiyor;

2) PKK, Kuzey Irak'ta istediği gibi eylem yapabilecek kapasitede.

3) PKK diğer ayrılanlara da saldırabilir.

PKK'nın "terörist" yüzünü bir kez daha ortaya çıkaran bu eylem ters tepebilir. Öncelikle, PWD çevresi, misilleme yoluna gidebilirler. Daha önemlisi, Süleymaniye'yi denetleyen Celal Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Ankara'nın, PKK'nın Kuzey Irak'tan çıkarılması taleplerine bu suikast nedeniyle daha sıcak yaklaşabilir.

Ruşen Çakır tarafından yazılan bu makale, 12 Şubat 2006 Pazar günü yayınlanan Vatan Gazetesindeki köşe yazısıdır.

Diğer yazıları