Yavuz Semerci - Mustafa Erdoğan kim? | Makale ve köşe yazısı

Mustafa Erdoğan kim?

Yavuz Semerci
Yavuz Semerci tüm makaleleri
Vatan Gazetesi'ndeki tüm makaleleri
Hatırlayın. Turgut Özal'ın aile fertleri bizlerden çok çekmişti. Adım adım takip edilirlerdi. Kızının evlilikleri, aşk hayatı başlı başına hikâye... Büyük oğlu iş adamı olmuştu. Yasalara aykırı kurulan Magic Life'ın (Sonra adı Star oldu) görünmez ortağıydı, inkâr ederdi ortak olduğunu. Cem Uzan bir süre sonra Ahmet Özal'ı televizyon işinden uzaklaştırdı. O da gitti, Kanal 6'yı kurdu.

Eşi (Semra Özal) Lale Devri'ni anımsatan partiler düzenlerdi. Küçük oğlan, küçüktü ama borsaya bulaşmışta. Alıyor, satıyordu... Her biri ne yapar, ne yer, ne içer, kiminle iş yapar, takip etmeye çabalardık. ANAP'in erimesinde onların kamuoyuna yansıyan imajlarının da etkili olduğunu söyleyenler bile vardı. Sonra Tansu Çiller... Ardından Mesut Yılmaz. Kardeşleri, çocukları, koca ve eşleri hemen hepsi bilinirdi.

Bugünkü siyasetçiler dikkatli. Özel hayatlarını ve aile fertlerini ön plana çıkarmamaya özen gösteriyorlar. Magazin konusu olmalarını istemiyorlar. Haklı olabilirler. Medya olarak biz de onların bu isteğine saygı duyduk. Saygılı olma ölçüsünü fazla mı kaçırdık? Örneğin...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan.

Tanıyanımız var mı? Kardeş Erdoğan'ın siyasi görüşlerini bilmeyiz. Ne iş yaptığını bilmeyiz. Bırakın vergi verdiğini, vergi mükellefi olup olmadığını bile bilmeyiz. Nasıl geçindiğini bilmeyiz. Zengin mi, fakir mi bilmeyiz.

Deşifre etmek zorunda mıyız?

Başbakan onun satın aldığı ve değerinin 1.5 milyon dolar olduğu ileri sürülen villada oturacaksa evet, zenginliğini ve kaynaklarını bilmeliyiz.

İsim vermeyeceğim. Hakkında olumsuz düşüncelerimi yine bu köşeden dile getirdiğim turizm sektöründe faaliyet gösteren bir iş adamı ile sohbet ediyorduk. Mustafa Erdoğan'ın yakın arkadaşı olduğunu duymuştum. Sordum, "Evet tanırım. Arkadaşımdır" dedi.

"Peki ne iş yapar?" diye sorduğumda bir süre durakladıktan sonra "Bilmiyorum" demekle yetindi. Yüzüne ısrarla baktım.

Üsteledi "inanın bilmiyorum. Sormak hiç aklıma gelmedi."

Belki koruma içgüdüsüyle hareket etti. Belki de normal değil ama gerçekten sormamıştı!

Bildiğimiz (Onu da yakın zamanda öğrendik) Erdoğan'ın gençliğinde iyi bir tornacı olduğu ve uluslararası gemilerin torna atölyelerinde çalıştığı. Bir de Tayyip Erdoğan ile Emniyet Gıda şirketine ortak olduğu. Sonra o da ağabeyi gibi hissesini satarak o işten çıktığı.

Bu kadar...

Normal mi?

Bence değil. Eskiden "tanıma ve altından bir şey çıkarma" merakı ve spekülasyonu nedeniyle siyasileri yakınları üzerinden hırpalardık. Korkarım, şimdi de "öğrenemediğimiz ve ilgilenmez göründüğümüz" için siyasetçileri hırpalamaya başlayacağız.

Benden uyarması!

Yavuz Semerci tarafından yazılan bu makale, 10 Şubat 2006 Cuma günü yayınlanan Vatan Gazetesindeki köşe yazısıdır.

Diğer yazıları