Meral Tamer - Hatalı nodül ameliyatı, ölüm getirdi | Makale ve köşe yazısı

Hatalı nodül ameliyatı, ölüm getirdi

Meral Tamer
Meral Tamer tüm makaleleri
Milliyet Gazetesi'ndeki tüm makaleleri

Önce 28 mayıs günkü "Hanımlar, boğazınızdaki nodüllere sahip çıkın" başlıklı yazımdan bir bölüm aktarmak istiyorum sizlere:

"Bugünlerde, kadın - doğum doktoruna yıllık rutin rahim ve meme kontrollerini yaptıran arkadaşlarıma bir haller oldu. Kimi görsem tiroidinde nodül tespit edilmiş. Bir sürü tahlil yaptırmış. Kanser ihtimalinden de söz edilmiş. Ameliyatla nodüllerini aldıranlar, hatta kanser riski nedeniyle tiroidini toptan aldıranlar bile var.

Bu hafta başında kesin tiroit kanseri teşhisiyle hastaneye yatan, lenflere sıçrama ihtimalinden de söz edildiği için nodüllerle birlikte tiroidini de aldıran bir arkadaşım, nodüller temiz çıktığında kanser olmadığına mı sevinsin, tiroidinin pisi pisine gittiğine mi üzülsün şaşırdı kaldı ve perişan oldu. Boşu boşuna narkoz alıp ameliyat masasına yatmanın riski de cabası!"

Doktorlar duysun

Ve bu yazıdan tam 2 ay sonra, 28 temmuz günü Çocuklar Duymasın dizisinin Müzeyyen Hanım'ı (taşfırın erkeğinin kayınvalidesi) tiyatro sanatçısı Ayşen Tekin, hatalı nodül ameliyatı sonrasında pisi pisine yaşamını yitirdi.

Dün kederli ailesiyle telefonda konuştum. Ablası ve diğer aile bireyleri 10 gün içinde olan-bitenlere inanamaz gibiydiler.

Ablasının anlattığına göre Ayşen Hanım'ın herhangi bir sağlık sorunu yokmuş. Genel check-up yaptırdığında tiroidinin üzerinde nodül tespit edilmiş. "Soğuk nodül, kanser olabilir" denilerek cerrahi müdahale önerilmiş. Seslendirme de yapan Ayşen Hanım, ses tellerinin mesleği açısından çok önemli olduğunu düşünerek, işlerin durgun olduğu ölü sezonda nodülü aldırmaya karar vermiş.

Gerisi malum. Ameliyatı yapan Prof. Dr., "% 90 kanser" dediği nodülle birlikte tiroidi de alıyor; tiroidi alırken kıkırdak dokusu da çöküyor ve solunum yetmezliği başlıyor. Ama ablasından öğrendiğime göre biyopsi sonucu nodülün kanser olmadığı da ortaya çıkıyor.

Pisi pisine ölüm

Benim arkadaşımın tiroidi pisi pisine gitmişti. Ayşen Tekin'in başına daha da beteri geliyor; temiz huylu nodülü hayatına maloluyor. Ve aile çok isabetli bir kararla hukuki yollara başvurarak bunun hesabını sormaya hazırlanıyor.

Ben geçen yazımda jinekologları Nişantaşı çevresinde olan tanıdıklarımda ardarda tiroit nodülü saptanmasına ve ameliyat edinmelerine dikkat çekmiştim. O yazıya gelen e - postalarda benzeri ameliyatların sadece Nişantaşı çevresinde değil, Yeniköy taraflarında da epey "revaçta" olduğunu öğrendim. Ayşen Tekin olayında ise mamografilerin yanı sıra genel check-up'larda nodül tespit edilen hastaların da ince elenip sık dokunmadan ameliyata yönlendirildiği anlaşılıyor.

Kızımda da, bende de var

Türkiye, tiroit problemlerinin sık görüldüğü bir ülke, özellikle de hanımlarda... Nitekim 2 yıl kadar önce kızımda nodül saptandı. Dahası "irsidir" denilerek boğazıma bakıldığında, benimkinde de tespit edildi.

İkimize de aynı anda sintigrafi, ultrasonografi yapıldı ve izlemeye alındık. Kızımda problem olmasaydı, tiroidimde nodül olduğunu muhtemelen hiç bilmeyecektim. Şimdi ana - kız 6 ayda bir rutin kontrollerimizi yaptırıyoruz.

Meral Tamer tarafından yazılan bu makale, 30 Temmuz 2006 Pazar günü yayınlanan Milliyet Gazetesindeki köşe yazısıdır.

Diğer yazıları