Kovan

Kovan Bal yapan arıların barınmalarını, çoğalmalarını ve bal yapmalarını sağlayan, prizma, silindir ve dikdörtgen şeklindeki arı evi. Kovanlar tahtadan yapıldığı gibi çamurlu samandan ve örgü sepetten; silindir şeklinde olanlar da ağaçların oyulması ile yapılmaktadır. Her kovanda arı ailesi yaşar. Balarıları, aralarında iş bölümü yaparak çalışırlar. Kovan bir arı şehridir. Arılar, kışın kovanlarından çıkmazlar. Soğuklar başlar başlamaz birbirine sımsıkı olarak bir küme meydana getirirl

KOVAN (türkçe) anlamı

1. arılara barınak olarak yapılan
2. türlü biçimdeki tahta
3. sepet ya da sandık.
4. ateşli bir silahın fişeğinde barut hakkını içeren kılıf
5. kapçık
yayık.

KOVAN (türkçe) anlamı

6.
7. 1 . Fişeğin kapsül
8. barut ve kurşun taşıyan yuva bölümü
9. kapçık:
İşte
10. etrafa yayılan top kovanları
11. kırık tüfekler
12. fişek yığınları...- H. E. Adıvar.
13. 2 . Çoğunlukla toprak veya tahtadan yapılan arı barınağı.
14. 3 . halk ağzında Yayık.

KOVAN (türkçe) ingilizcesi

1. adj. expulsive
2. n. beehive
3. hive
4. case
5. shell
6. barrel
7. snout
8. socket

KOVAN (türkçe) fransızcası

1. guêpier [le]

KOVAN (türkçe) almancası

1. n. Hülse
2. Tülle
Kovan Bal yapan arıların barınmalarını, çoğalmalarını ve bal yapmalarını sağlayan, prizma, silindir ve dikdörtgen şeklindeki arı evi. Kovanlar tahtadan yapıldığı gibi çamurlu samandan ve örgü sepetten; silindir şeklinde olanlar da ağaçların oyulması ile yapılmaktadır.

Her kovanda arı ailesi yaşar. Balarıları, aralarında iş bölümü yaparak çalışırlar. Kovan bir arı şehridir. Arılar, kışın kovanlarından çıkmazlar. Soğuklar başlar başlamaz birbirine sımsıkı olarak bir küme meydana getirirler. Kraliçe arı, bu kümenin ortasında bulunur. Diğer arılar onun etrafında devamlı nöbetleşe dönerek hareket ederler. Böylece ısınmayı sağlarlar. Şayet kovanın bir yerinde açıklık bulurlarsa, hemen orayı “püreleslu” adı verilen bir cins mum ile kapatırlar. Bu madde ile ayrıca kışa doğru kovandaki uçuş deliğini de daraltırlar. Yazdan depo ettikleri veya kovanda bırakılan bal ile kış boyu beslenirler.

Modern kovanların içi çeşitli şekillerde düzenlenir. Sabit veya portatif raflı kovanlar vardır. Portatif olanları daha kullanışlıdır. Kovanın içerisine sun’i petekler yerleştirilmek suretiyle arının zamandan kazanıp daha çok bal vermesi sağlanır.

Dudent ve langstrohe tipi kovanlar en makbul olanlarıdır.

Ayrıca fişeğin kapsül, barut ve kurşun bulundurduğu yuva kısmına da kovan denir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Önceki Paylaşımlar