Krizantem

Krizantem

Kasımpatı (Chrysanthemum), yaklaşık 30 tür barındıran, papatyagiller (Asteraceae) familyasına bağlı bir cinstir. Asya ve kuzeydoğu Avrupa'ya yerlidir.

KRIZANTEM (türkçe) anlamı

kasımpatı.

KRIZANTEM (türkçe) anlamı

1. Kasımpatı
2.

KRIZANTEM (türkçe) ingilizcesi

1. n. chrysanthemum,

KRIZANTEM (türkçe) fransızcası

1. chrysanthème [le]

KRIZANTEM (türkçe) almancası

1. n. Chrysantheme
{{Taksokutu | renk = lightblue | ad = Chrysanthemum | resim = Chrysanthemums.jpg | image_width = 250px | resim_bilgi =Kasımpatılardan oluşan bir demet | alem = Plantae | bölüm = Magnoliophyta | sınıf = Magnoliopsida | takım = Asterales | familya = Asteraceae | cins = Chrysanthemum | genus_authority = L. | altbaşlık =Tür Sayısı ve Türler | açıklama = Yaklaşık 30. ``Chrysanthemum aphrodite``<br/> ``Chrysanthemum arcticum``<br/> ``Chrysanthemum argyrophyllum``<br/> ``Chrysanthemum arisanense``<br/> ``Chrysanthemum boreale``<br/> ``Chrysanthemum chalchingolicum``<br/> ``Chrysanthemum chanetii``<br/> ``Chrysanthemum crassum``<br/> ``Chrysanthemum glabriusculum``<br/> ``Chrysanthemum hypargyrum``<br/> ``Chrysanthemum indicum``<br/> ``Chrysanthemum japonense``<br/> ``Chrysanthemum japonicum``<br/> ``Chrysanthemum lavandulifolium``<br/> ``Chrysanthemum mawii``<br/> ``Chrysanthemum maximowiczii``<br/> ``Chrysanthemum mongolicum``<br/> ``Chrysanthemum morii``<br/> ``Chrysanthemum okiense``<br/> ``Chrysanthemum oreastrum``<br/> ``Chrysanthemum ornatum``<br/> ``Chrysanthemum pacificum``<br/> ``Chrysanthemum potentilloides``<br/> ``Chrysanthemum shiwogiku``<br/> ``Chrysanthemum sinuatum``<br/> ``Chrysanthemum vestitum``<br/> ``Chrysanthemum weyrichii``<br/> ``Chrysanthemum yoshinaganthum``<br/> ``Chrysanthemum zawadskii`` }} Krizantem (``Chrysanthemum``), veya ``Kasımpatı`` yaklaşık 30 tür barındıran, Asteraceae familyasına bağlı bir cinstir. Asya ve kuzeydoğu Avrupa`ya yerlidir.

Otsu, yıllık bitkiler olan ``Chyrsanthemum`` türleri, yaklaşık 50-150 cm yüksekliğindedirler. Büyük çiçek başlarına sahiptirler, yabanileri beyaz, sarı veya pembe renkler gösterir.

``Chyrsanthemum`` türleri bazı Lepidoptera türlerinin larvaları tarafından yiyecek olarak tüketilir.

Tarihçe

M.Ö. 15.yüzyıl kadar erken bir tarihte dahi Çin`de krizantem bir çiçekli bitki olarak ekilmekteydi. Antik bir Çin kenti Chu-Hsien olarak adlandırılmıştı, bunun anlamı "kasımpatı kenti"dir. Çiçek Japonya`ya büyük ihtimalle M.S. 8. yüzyıl dolaylarında getirildi. İmparator çiçeği resmi mührü olarak kabul etti. Japon`yada çiçeğin kutlandığı ve "Mutluluk Festivali" olarak anılan bir festival bulunmaktadır.

Çiçek Batı`ya 17. yüzyılda getirilmiştir. Carolus Linnaeus tarafından adlandırılan çiçeğin isminin kökeni, Yunanca ``chrys-`` ("altın") eki ve ``-anthemon`` ("çiçek") sözcüğüdür.

Dekoratif Kullanımlar

Modern kasımpatılar yabani akrabalarından çok daha göz alıcı. Çiçekler birçok farklı form ve renkte olabilir. Ayrıca bu cins geliştirilmiş birçok hibrit ve binlerce çeşit barındırır. Geleneksel sarı rengin yanı sıra, beyaz, mor ve kırmızı renkleri de görmek mümkündür. En önemli hibrit ``Chrysanthemum x morifolium`` (sin. ``C. x grandiflorum``); büyük oranda ``C. indicumdan türemiş olsa da diğer türleri de içerir.

Avrupa`daki bazı ülkelerde ve Japonya`da, krizantemler ölümü sembolize etmekte ve bu nedenle sadece cenaze törenlerinde ve mezarlara koymak için kullanılmakta. ABD`de çiçek genellikle olumlu ve neşeli görülür.

Göz At}Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Krizantem maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar